OLAY TV
CANLI
Ömer Faruk Atilğan Grafiker Tüm Yazıları
17.05.2017 11:05

YAPMADAN DÖNMEYİN!

Hala Gaziantep’imi görmediyseniz en yakın hafta sonu uçuşlarına göz atmanızı ve sırt çantalarınızı hazırlamanızı öneririm. Dünyanın en büyük Mozaik Müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi’ni ziyaret etmeden, Restorasyonu yapılan Tarihi Antep Evleri ve sokaklarında dolaşmadan ve yorgunluğunuzu yöresel bir kahve olan Menengiç Kahvesi ile atmadan,Kültür Yolu’nu ve müzelerimizi gezip görmeden,alışveriş yapmadan, Birecik Baraj Gölü’nde Fırat Nehri üzerinde tekne turu yaparak Rumkale’yi görmeden, Dülük Antik Kenti’ni, Mitras Tapınağını, Elif-Hisar-Hasanoğlu Anıt Mezarları gezip görmeden, yöreye özgü yemekler, kebaplar ve tatlılarının tadına bakmadan, ardından menengiç kahvesi veya zahter çayı içmeden, asla dönmeyin.

NE ALABİLİRİZ?

El sanatları çok gelişmiş olduğundan, üretilen sedef kakma eşyalar, bakır işleme eşyalar, kutnu kumaşından dokuma kumaşlar, kravatlar, şallar, fularlar, el işlemesi saf deriden yemeniler, terlikler, Antep İşi olarak adlandırılan el işlemeleri, el dokuması halılar, kilimleri eski çarşılarda bulabilirsiniz.         
Eski çarşılarda ve pazarlarda biber, patlıcan, kabak, acur kuruluğu, pul biber, kuru zahter (çay için), kahvaltılık zahter, bulgur, simit (ince bulgur),  haspir (bir tür safran), yörenin kuru siyah ve sarı üzümü, tahinli helvalar, pestil, muska, tatlı sucuk ve Antepfıstığı, almadan geçemeyeceğiniz ürünlerden.          
  Gaziantep’ten gelirken, götüreceğiniz diğer yiyeceklerin başında baklava (kuru veya yaş), Antepfıstıklı veya sade kurabiye, dolama, şöbiyet, havuç dilimi baklava, kahke gelmektedir.

NE YİYEBİLİRİZ?

Gaziantep’e geldiğinizde, sabah kahvaltıda isterseniz başlangıcı yöresel Beyran Çorbası ile yapabilirsiniz. İsterseniz Kuzu Ciğer (cağırtlak) Kebabı, isterseniz de bol kaymaklı, çekilmiş Antepfıstıklı ve şekerli Katmer ile başlayabilirsiniz. Yöresel ev yemeklerinden olan, bayram sabahlarının ve misafirlerin ağırlanmasında ana yemek olan Yuvarlama’nın, dolmaların, bol sebzeli ve sarımsaklı Lahmacun’un, mevsimine göre Patlıcan, Sarımsak, Soğan, Keme, Yeni Dünya (Malta Eriği) kebaplarının tadına bakmadan gitmeyin. Ali Nazik Kebabı’nın tadını Gaziantep’ten başka hiçbir yerde bulamayacağınızı iddia edebiliriz.
Tüm bu yemeklerin yanında Baklava, Havuç Dilimi Baklava, Şöbiyet, Dolama, Antepfıstıklı Kadayıf’ın tadına bakmadan Gaziantep’te ayrılmayın.

artf4