OLAY TV
CANLI
Diyetisyen Büşra Karaoğlu Diyetisyen Tüm Yazıları
09.10.2017 10:10

VİTAMİN TAKVİYELERİ KİLO ALDIRIR MI?

Vitaminler, bir diğer adıyla mikrobesinler, hücrelere karşı düzenleyici göreve sahip organik maddelerdir. Besinlerin yakılması için gereken eşik enerjisini düşürerek katalizör görevi yaparlar.
Multivitaminler ise birçok farklı vitamin ve mineral içeren takviyelerdir. Tablet, kapsül, çiğneme kabuğu, toz ve sıvı gibi birçok formda bulunurlar. Sağlıklı oldukları, kötü yeme alışkanlıklarını telafi edebildikleri veya kronik hastalıkların riskini azaltabileceği düşünülür. Gelin multivitaminlere birlikte göz atalım.
Hekimler tarafından yapılan bir Sağlık Çalışması, uzun süreli, günlük multivitamin kullanımının, kanser öyküsü olmayan erkeklerde kanser riskini azalttığını bulmuştur.
Yapılan bazı çalışmalar yetişkinlerdeki takviyelerin hafızayı güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Depresyon, bozuk ruh hali gibi psikolojik sorunlara da etki gösterdiği görülmüştür.
Ancak vitamin takviyelerini bilinçsizce kullanmak doğru değildir. Bazı gruplar diyetlerini vitamin ve minerallerle destekleyebilir. Bu gruplar;
    •    Yaşlılar: B12 vitamini emilim yaşla birlikte azalır ve yaşlı insanlar daha yüksek miktarlarda kalsiyum ve D vitamini ihtiyacı duyabilirler.
    •    Veganlar ve vejetaryanlar: Bu insanlar vitamin B12 eksikliği riski altındadır, çünkü bu vitamin sadece hayvansal gıdalarda bulunur. Ayrıca, kalsiyum, çinko, demir, D vitamini ve omega-3 yağ asitlerinden de yoksun olabilirler.
    •    Hamile ve emzikli kadınlar: Hamile ve emzikli kadınlar bunu doktorlarıyla konuşmalıdır. Bazı besin maddeleri gereklidir, diğerleri (A vitamini gibi) doğum kusurlarına büyük oranda neden olabilirler.
Bunların dışında takviye kullanması gereken bazı gruplar da bulunmaktadır. Bu gruplar; bariatrik ameliyat geçirmiş, düşük kalorili diyetler yapmış veya bazı nedenlerden dolayı tek başına yiyeceklerden yeterli miktarda besin alamamış kişileri kapsar.
Günümüzde yaygın olarak kullanılan besin takviyelerinden bazılarına örnek gösterecek olursak;
    •    B12 vitamini : B12 vitamininin eksikliği sonucunda unutkanlık, odaklanma problemi ve iştahsızlık gibi sorunlar görülebilir. İştahsızlık ve buna bağlı olarak kilo azalması meydana gelen bireyler, B12 kullandıkları zaman iştahlarının arttığını ve kilo aldıklarını belirtmektedirler. Ancak bu durumu B12 kilo aldırır diye düşünmek yanlıştır çünkü iştah olması gereken seviyeye gelmektedir.
    •    Demir : Demir eksikliği, yorgunluk, düzensiz kalp atımları, nefes darlığı, saçlarda dökülme, tırnaklarda kırılma gibi birçok probleme yol açabilir. Demir takviyeleri sonucunda insanların kendilerini iyi halde hissetmeleri sonucunda beslenmeleri de normale döner. Dengeli ve yeterli bir beslenme programı uygulanması, normale dönen iştahın kontrol altına alınmasını sağlar. Demir takviyeleri kilo aldırır demek de B12 takviyesi kilo aldırır demek gibi doğru olmaz.
    •    Balık yağı : Balık yağı takviyeleri, sağlıklı bir yağ asidi olan omega 3 yağ asitlerinin alımını sağlar. Doğru kullanıldığı takdirde sağlık üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Zeka gelişimi, hafıza ve odak problemlerinin düzenlenmesi ve beynin iştah kontrolünün sağlanması gibi etkilere sahiptir. Şu unutulmamalıdır ki balık yağı bireylere fazla kalori alımı sağlamaz ve kilo aldırmaz.
Sonuç olarak bazı bireylerin daha yüksek miktarlarda belirli vitamin veya minerallere ihtiyacı olabilir. Buna hamile ve emziren kadınlar, yaşlılar, vejetaryenler, yalnızca et yemeyen vejetaryenler dahildir. Fakat gereksinimler bireyler arasında farklılık gösterir. Bu yüzden vitamin-mineral takviyeleri doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

artf4