OLAY TV
CANLI
Murat ATAY Tüm Yazıları
27.08.2017 15:08

UTANÇ GECESİ …

‘’Gaziantepspor kapanırsa’’ demiştim, kapanmasın, yaşatalım onu demiştim

‘’Gaziantepspor kapanırsa’’ demiştim, kapanmasın, yaşatalım onu demiştim ama galiba sona doğru yaklaşıyoruz. Kötü ve art niyetli kişilerin elinde 12 yıldır oyuncak olan Gaziantepspor’un düştüğü durum Üniversitelerde ders olarak okutulmalı, TFF yönetiminin Türk futbolunu nasıl yönettiğinin en net belgesi Gaziantepspor’dur.  TFF’yi peşkeş çeken Yıldırım Demirören ne düşünüyor acaba?
Geçen hafta oynanan Gaziantep derbisini kazanan Gaziantepspor’da ayaklar yere basmazken, ben ‘’Bu maç sonucu kimseyi yanıltmasın, bu farklı bir maçtı. Bu çocuklar vatan yahut slistre’ diye maça çıktılar. Gaziantepspor’u daha kötü günler bekliyor, durun ve bekleyin demiştim.
Yanılmadığımı zaman çok geçmeden anlaşıldı.
Çünkü, maç ertesinde takım içerisinde ciddi sorunlar yaşandığı ve sıkıntılı sürecin devam ettiği anlaşıldı. Takımın içini tamamen boşaltıp ‘Gaziantepspor’un tamamen kapanması ve hesap vermeden tüyme’ taktikleri, göreve getirdikleri Mutlu Özpineci’ye de kurdukları tezgâhın meydana çıkması herkesi şaşkına çevirdi.
Alpay Koçaklı’yı ayartıp Gaziantepspor ile sözleşmesini feshettiren menejeri ve ekibi hangi tezgâhın peşindeydi? Kulübün içini karıştıranlar, kulübün tamamen kapanması için son hangi hamleyi yapacaklar acaba?
Alpay’ın da gitmesi sorunu ikiye katladı. Çift başlı yönetim, Kızıl Ailesini destekleyen yöneticiler ile kulüp hesaplarını Maliye Bakanlığı  bağımsız denetimine açmak isteyen namuslu grubu karşı karşıya getirdi…
Derken Manisaspor maçı öncesinde genç futbolcuların yönetimi ve şehri yönetenleri protesto etmesi, 4-1 yenilgi ile biten maç sonrası genç futbolcu Zeki Sinanoğlu’nun canlı yayında ‘’ parayı geçtik tesislerde yemek bile çıkmıyor. Bize kimse sahip çıkmıyor!!  takımı bu hale getirenler utansın’’ açıklaması Gaziantep’i tüm Türkiye’ye rezil kepaze etti. Tabii anlayana.. Bu oyuncular onur mücadelesi veriyor. Bu çocuklar, Bünyamin Hoca bırakıp giden korkaklardan olmadılar.  Bu takımın nasıl düştüğünü, Külünün içini nasıl sıfırladığı Gaziantepliler iyi biliyor.
Gaziantepspor’da bazılarının elini çekmediği sürece bu karışıklık devam edecek ve bu şehirden tek kuruş yardım gelmeyecek…
Tesislere gidin ve 12 yılda kulübün ne hale getirildiğini lütfen gidip gözleriyle görsünler. Kulübün içinin nasıl boşaltıldığı, soyulup soğana çevrildiğini… Takımın antrenman sahası, futbolcuların yatacak yeri dahi yok, üstüne üslük artık kazan da kaynamıyor, yemek yok.  Çalışanlar grevde… Bunu sorgulamayanlar takım niye düştü diyorsa bunda kasıt aramak lazım. Bu takım, geçen sene Süper Ligdeydi. Bu kadar gelen para nereye kayboldu.?? Hesabını sorabilen biri babayiğit varmı devletten…Soran adam da ölümle tehdit edilidi devlerin polisinin gözü önünde...
Bu takım ligden düştü ama ayağa kalkmak istiyorsa tekrar yapılanmanın şart olduğunu bilmeli. Şampiyonluklar, küme düşmeler gelir geçer.” Eski hatalara, kötü niyetli, kulübü kendi menfaati ve cebi için kullanan ne olduğu belirsiz adamlara artık kulüp teslim edilmemeli. Gaziantepspor bundan çok pahalı bir ders çıkardı…
Gaziantepspor’un eski günlerine dönmesi için, çok kalınmış değil. Altyapıya yatırım yapıp, tesisleşmesi gerekiyor. El ele verilirse bu kötü durumdan kurtarabiliriz takımı. Ama öncelikle son 12 yılın pisliklerini bu kulüpten atmalıyız… tamamen arındırma yapmalıyız...

GÜNÜ KURTARMA
Gaziantepspor’un yaşadığı kötü durumu daha önce bazı 1. Lig kulüpleri de yaşadı. Kötü yönetilme ve art niyet. Süper Ligde yayın geirleri çok arttı, ancak ne hikmetse TFF seyrediyor ve kulüplere ekonomik hiçbir yaptırım  uygulamıyor. Mesela gün gibi aşikâr olan Gaziantepspor’a Yıldırım Demirören durumu bilmesine rağmen tüm ödemeleri fazlası ile yaptığı anlaşıldı. Bir federasyon başkanı art niyetli yönetildiği meydanda olan bir kulübe neden ödeme yaptırır ki???
Türk futbolundaki sıkıntı, kulüp ve federasyon yöneticilerinin günü kurtarma politikalarıdır.
Türkiye Futbol Federasyonu ve kulüp yöneticilerinin yanlış icraatları nedeniyle gerek milli takım gerekse de kulüp bazında hüsran yaşanıyor.
Günü kurtarma politikasıyla kendimizi kandırıyoruz. Alt yapıya yatırımımız çok az, istikrar ise hiç yok. Alt yapıya yatırım yapılmadığı için son yıllarda Türk futboluna Arda Turan ve birkaç isim dışında futbolcu kazandıramadık. Örneğin yayıncı kuruluştan gelen paralar, yöneticiler tarafından har vurup harman savruluyor. Gelirlerin en az yüzde 10-20’lik kısmının alt yapıya harcanması zorunlu hale getirilmeli. Barcelona veya Real Madrid, Bayern Münih gibi büyük kulüpler bu uygulamayı yaparken, bizim yöneticilerimiz kalitesiz futbolculara çuval dolusu para ödüyor. Bu da göz boyamaktan başka bir şey değil. Günü kurtarma politikaları, bu başarısız zemini hazırladı.
Avrupa Ligleri arasında en büyük borçlanmanın Türkiye takımlarında.Türk takımları zararlarını düşürmek yerine zararları beş kat arttı. Daha önce 40 milyon Euro olan miktarı 200 milyon Euro’ya çıkardılar. Türkiye Ligi’nin yanı sıra İtalya ve Rusya ligleri de benzer özellikler sergiliyorlar ve finansal açıdan iyi gitmiyorlar. Bizim TFF ise bu kötü gidişatı ancak izliyor, ahbap çavuş ilişkisş ile TFF yönetiyor. Aman koltuğum sağlam kalsın diye…Yeni yapılan yayın antlaşması sayesinde Türkiye Ligi’nin Avrupa’daki en büyük 6. Lige çıktı. buna rağmen yapılan transfer harcamaları ve verilen yüksek maaşlar sebebi ile Türk takımlarının zarar etti. söyledi. Türkiye sürekli transferde zarar eden bir lige sahip. Alman takımlarında yüzde 52 olan maaş oranı Türk takımlarında ise yüzde 80. Yani transfer sonuçları da iyi tablo çizmiyor. oyunculardan kurulu takımlar var. Yaşlı ve tecrübeli oyuncular yüksek ücreti ve maliyeti de berabere getiriyor. Türk takımlarının altyapıya daha fazla yatırım yapması gerekiyor. Çünkü bakıldığında altyapıya yatırım açısından da Türkiye diğer ülkelere göre çok daha düşük seviyede” diye konuştu.Gaziantepspor dernekler masasının denetlediği bir kulüp. Mantığa bak.
Yılda 60-80 milyon TL gönderiyorsun, dernekler masası denetiminde. Para kayıp, hesabını soran yok.Eğer Türk futbolu ekonomik fair-play istiyorsa, öncelikle dernek yapısından çıkması gerek. “Türkiye de kulüplerin dernek yapısı günümüze uygun değil. Bu yapı mali durumu da olumsuz etkiliyor…

artf4