OLAY TV
CANLI
Murat ATAY Tüm Yazıları
26.12.2016 10:12

UMUT MAHALLESİ

Çaykur Rize mağlubiyeti ile ligin dibine doğru iniş yapan Gaziantepspor,

Çaykur Rize mağlubiyeti ile ligin dibine doğru iniş yapan Gaziantepspor,  geçen hafta Kasımpaşa karşısında ilk yeniligisini alan Beşiktaş karşısında ne yapacak tı? Sürpriz sonuç olabilir miydi?  Eski bir Beşiktaşlı ve Gaziantepsporlu olan İbrahim Üzülmez’in yapacağı hamleleri merakla bekliyordum

Yani Bir takım küme düşüyor, bir takım şampiyonluk hesaplarında. Zor bir maç...

Beşiktaş, savunmayı önde kurup, maça baskılı başladı. Gaziantepspor, çok akıllı bir sistem ile sahadaydı. Beşiktaş’ın en etkili bölgesi olan orta alanı kalabalık tuttu. Oğuzhan, Tolgay, Quaresma ve Cenk’e yakın markaj uyguladılar. Bu da oyunu kilitledi. Güneş, bu durum karşısında taktiksel değişime gitti. Oyunu daha çok kanatlara yaydı. Bu kez de, Gaziantepsppor iyice geri çekilip kapandı. Bu da pozisyon kısırlığı doğurdu. Her iki kaleye gollük tek şut bir kez gitti, o da gol oldu. 41’de Atiba’nın atağında topla buluşan Aboubakar, sol ayağı ile uzak köşeye bıraktı: 1-0.
Devre, ‘başladığı gibi bitsin’ düşüncesi ile kırmızı siyahlı  futbolcular yerde uzun süre kalmayı tercih ettiler. Antep’in yeni hocası İbrahim Üzülmez, oyuncularına kızarak, ayakta kalmalarını istedi. Daha önce Abdullah Avcı’ya, “Yere yatsana...” diye tezahürat yapan tribünler, eski oyuncularını bu hareketi sonrası ayakta alkışladılar..

İlk yarıda Oyunda fark var mı? Yok. Bir 45 dakika düşünün. Koca Beşiktaş tek bir şut atmadı, pardon attı. O da Aboubakar... Gaziantepspor ise fırsatları değerlendirmiş olsa öne geçmesi içten bile değil.. Ama olmadı...

‘’Topu rakibe ver, bekle’’ düzeninde oynayan Gaziantepspor ilk 20 dakika içinde daha baskın görünen Beşiktaş’a karşı biri çok ciddi üç kontra yakaladıysa da nihayete erdiremedi. Bu bölümde topu doğru kullanan Beşiktaş ise sadece bir kez, Cenk ile gole yaklaşabildi. Lakin ligimiz çok tuhaf!
Ancak ikinci devre işin rengi bir süreliğine değişti. Gaziantepspor  ilk devre rakibine bıraktığı topu ele aldı. Ve başta Nebil Gilas olmak üzere her hattıyla Beşiktaş’ı geri ittikçe itti. Bunun üzerine durumu fark eden Şenol Güneş elinde topu bilen ve oyunu okuma konusunda takımının en farklı karakterlerinden Gökhan İnler’i sahaya sürerek işi yeniden dengeye getirdi. O dakikadan sonra Aboubakar’la bir de penaltı buldular lakin Oğuzhan’ın ‘gol iştahı’ farkın ikiye çıkmasını engelledi.

Bu duruma bir de ‘zor yenilen’ takımlar yarattığı düşünülen İbrahim Üzülmez faktörü eklenince maç daha da önemli hale geldi.
Gaziantepspor,  stopersizlikten 4 bekle sahaya çıkmışken duran toptan pozisyon üretememek ve 90 dakikayı 27/4 orta isabetiyle tamamlamak Beşiktaş’ın sahada yaptığı en büyük yanlışlardan biriydi. Sağ bek Barış ile sol bek Musa’nın stoper tandemini oluşturduğu Gaziantep’in tüm ortaları doğru karşılayıp kontratağa çıkışları özellikle ikinci yarıda Beşiktaş’ın birçok defosunu ortaya koymaya yetti.

Kötü bir Beşiktaş onun karşısında mücadele eden, hırslı, kazanma arzusu içinde bir Gaziantepspor izledik. Hani bazen, kaybederken kazanılır ya; işte böyle bir maç izledik. İbrahim Üzülmez, eski takımına renk vermiş, hırs vermiş. Ligde kalma mücadelesi veren kırmızı siyahlılar, güçlü rakibi karşısında inanılmaz direnç gösterdi. Onca eksiğine rağmen, Beşiktaş karşısında disiplin içinde oynadı. Tebrikler..

Şimdi ligin ikinci yarısına hazırlanacak Gaziantepspor’un acil olarak transferleri gerçekleştirmesi gerekiyor.  İbrahim Üzülmez’in ifadesine göre en azından birinci sınıf 4 transfer istiyor. Devre arasında Üzülmez’in istediği birinci sınıf 4 futbolcuyu Mustafa Kızıl nasıl bulacak? Bulsa bile bu para nereden gelecek… Ama benim tanıdığım 'Kızıllar' gelecek yıl gelecek iştah kabartan 75-80 Milyon Lirayı düşünecek olursak düşmeme adına her şeyi yaparlar… Umut Mahallesindeyiz ne de olsa…Beklemek lazım… Ama 2. Yarı Gaziantepspor’un işi çok zor…

artf4