OLAY TV
CANLI
Kenan YÜCEL omerfaruk@olaymedya.com Tüm Yazıları
24.10.2017 14:10

Ticaret Odası…! 120 yıllık bir oda….!

18 bin kişilik üye sayısı ile Gaziantep’in ve Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden bir tanesi.
Hal böyle olunca Gaziantep’in en dinamik, en çok konuşulan, en çok üzerinde spekülasyon yapılan odası.
20 yıl boyunca Mehmet Aslan tarafından yönetilen bu oda ondan sonra önce başkanlık seçimi, sonra meclis odası başkanlığı için kıran kırana geçen savaşlar, komite savaşları derken sonrasında yaşanan görevden almalar, tutuklamalar ile sancılı bir süreç geçirdi.
Geçen yıl Eyüp Bartık’ın istifası sonrası başkanlığa gelen Beyhan Hıdıroğlu ekibi ile birlikte kolları sıvadı.
Öncelikle fırtınalı bir süreçte dalgalanan gemiyi bir yılın sonunda karaya oturtmadan limana yanaştırmayı bildi. Kendisi ve yönetimi hakkında kamuoyundaki soru işaretlerini ve acabaları yaptığı istişareler, dialoglar, hizmetler ile bitirdi.
Kendisini ve ekibini nöbetçi başkan ve yöneticiler gibi görenler yapılan işler karşılığında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Beyhan Hıdıroğlu başkan sanki bir yıllık süre gibi değilde, uzun bir süredir bu koltukta oturuyor gibi sadece ticari konulara hakimliği ile değil, aynı zamanda şehrin imarı, turizmi, güvenliği, eğitimi, sporu kısaca her konuya hakimiyeti ile şaşırtmaya devam ediyor.
Dün yapılan basın toplantısı ve arkasından yapılan sohbettede her soruya içtenlikle, samimi şekilde cevaplar verdi, ucu kime dokunacak veya kimi küstürürüm tarzına bakmadan çözüm önerilerini sundu.
İlginçtir sanki ticaret odası değil de, Gaziantep ile ilgili her sorunun konuşulduğu bir platform oldu. Ama gerek basın mensupları, gerekse başkan ve yönetim kurulu üyeleri güzel bir birliktelik oldu. Ama diğer odalar basına kapalı, şehire kapalı, sadece kendi üyeleri ve resmi protokol günleri ve kutlamalarda ortaya çıkıyor.
Ama Ticaret Odası gerek komite seçimleri,gerek meclis seçimleri, gerek başkanlık ve arkasından sürekli izlenen, spekülasyon yapılan bir meslek ve sivil toplum örgütü. Ben şöyle gözlemliyorum ; siyasi partiler, spor kulüplerinde olmayan kulis, seçim stratejileri, dedikodu, ayak oyunları bu odada mevcut.
Ama Beyhan Hıdıroğlu ve ekibi bu kadar dedikodunun, iftiranın, kulisin, spekülasyonun kısaca gayya kuyusundan hem kendilerini, hemde odayı iyi çıkardılar.
Dilerim bu basın toplantıları ve şehrin sadece ticaretine değil her tarafına dokunan bu emareler diğer sivil toplum örgütlerinede yansır.

artf4