OLAY TV
CANLI
Levent Özkurt / Olaylara Haftalık Bakış Tüm Yazıları
16.04.2017 21:04

SEÇİM SONUÇLARINI BİLMİŞTİM!

Nihayet Gaziantep’te referandumda beklenen sonuçla sonuçlandı. Biliyorsunuz her hafta yazdığım yazılar büyük ilgiyle okunuyor. Olaymedya.com’da beklenenin üzerinde tıklanıyor. Referandum süresince de yazdığım tüm yazılarda Gaziantep’in “Evet’çi şehirlerin başında geldiğini de söylemiştim. Öyle de oldu. “EVET”lerde büyük patlama yaşandı. Gaziantep’teki referandum kampanları sırasında sağduyunun kazanmasından dolayı da mutlu oldum. Kimsenin burnu bile kanamadan seçimler huzurlu bir şekilde olmasından dolayı hem seçmenlere, hem parti yöneticilerine, hem milletvekillerine, hem de belediye başkanlarına teşekkürü borç biliyorum. Önemli olan Gaziantep ve Türkiye kazansın demiştik. Öyle de oldu.

Gaziantep’te 60 gündür devam eden “EVET” “HAYIR” kampanyası nihayet dün kazasız, belasız ve olaysız sona erdi. Gaziantep her seçimde olduğu gibi ve 2002’den bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yana tavrını koydu. Gaziantep % 62.5 “EVET” oylarıyla yine rekora koştu. Hayırcılar da azda olsa yaptıkları kampanyalarla Gaziantep’te % 37.5’lik bir dilimi yakaladılar. Ben Anayasa’nın 18 maddesinin halk oylamasında hep aynı şeyi söyledim. “Gaziantep en az % 55 ila % 60” aralığında olacağını da gündeme getirmiştim. Son yazdığım yazılarımda da bu oranın % 60’ın üzerine çıkacağını da söylemiştim. Yani, Gaziantep’in baştan bu yana “EVET”’çi olduğunu hep gündeme getirdim. Olay Medya Grubu’da yaptığı tüm haberlerde AK Parti’nin % 65’e koştuğunu da gündeme getirmişti. Gerçekten de grub olarak sonuçları çok iyi tahmin ettik. Gaziantep’te de sonuçlar aynen dediğimiz gibi çıktı.
HESAPLAR TUTMADI
Ben hep tüm yazılarımda Gaziantep’in 1 Kasım seçimlerinde aldığı oy ortalamalarını yazmıştım. Ve bunun da olmayacağını söylemiştim. 1 Kasım 2015’te AK Parti Gaziantep’ten % 62 oy alırken, MHP’de % 11 oy almıştı. CHP ise % 17 ve HDP’de % 10 dolayında oya ulaşmışlardı. Bu hesaplara göre, AK Parti ve Gaziantep’te MHP oylarını birleştirdiğimiz zaman % 73 olması gerekiyordu. CHP ve HDP’yi birleştirdiğimiz de ise Hayırların da % 27 olması gerekmekteydi. Ama öyle olmayacağını da yazmıştım. Ne oldu Gaziantep'te % 62.5 evet çıkarken, % 37.5’de hayır çıktı. Böylece, hesaplar tutmamış oldu.
MHP SEÇMENİ NE YAPTI?

MHP’nin Gaziantep’teki seçmeni kıyılarda ve egede olduğu gibi Gaziantep’te de “Hayır” oyları verdi. Gaziantep’te MHP’nin 1 Kasım 2015 seçimlerinde % 11 dolayında oyu bulunuyordu. Benim tahminlerime göre MHP Gaziantep’te iki puan gibi evet oyunu verirken, % 8 dolayında Gaziantep’te “Hayır” oyları verdi. Yani Gaziantep’te MHP Adana, Mersin ve Antalya gibi “Hayır oyu” verdiler. Ama herşeye rağmen, MHP Gaziantep İl Başkanı Dr. Muhittin Taşdoğan, kendi güyreti ve gücüyle “Evet oyu” verdirmek için elinden geleni yaptığını gördüğümü de söyleye bilirim. Bildiğiniz kadarıyla Gaziantep’te AK Parti’nin 1 Kasım oyu % 62 idi. Gaziantep’te artan oy oranı % 0.5 artmış oldu. Böylece, Gaziantep’te MHP’li seçmenlerin büyük bölümü “Hayır” verirkin, az bölümü de “Evet” oyu verdiğini Türkiye genelinde çıkan oylara göre net olarak söyleyebilirim.

CHP VE HDP’NİN DURUMU?
CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, Gaziantep’ten hayır oylarının yaptığı bir açıklamada “% 40 ve 45” olacağını söylemişti. Sayın il başkanı Sucu, yoğun da bir kampanya götürdü. Gaziantep’teki oy oranlarını HDP ve diğer hayırcı gruplarla birlikte % 37.5’ye ulaşmış oldu. Bence de Sucu, Gaziantep’teki tahmini azda olsa yakalamış oldu. Burada, CHP Gaziantep milletvekilleri Akif Ekici ve Mehmet Gökdağ ile HDP milletvekili Mahmut Toğrul’da kampanyalarını kendi çaplarında iyi bir şekilde götürdüler. Hem CHP’nin, hem HDP’nin, hem de Saadet Partisi’nin Gaziantep’te bu sonuçlardan mutlu olduklarını tahmin ediyorum.
AK PARTİ İYİ BİR EKİP
Gaziantep’te her seçimde olduğu gibi AK Parti Gaziantep teşkilatı “Tek yumruk” olarak seçimlerde yine çok başarılı oldular. Çok iyi kampanlar yaptılar. AK Parti Gaziantep il başkanı Eyüp Özkeçeci’de kampanyayı çok iyi yönetti. Bakan, Milletvekillleri, Belediye Başkanları ve teşkilatlarla el ele vermesini sağlayarak, Gaziantep’te evet oylarının yüksek bir oranla çıkmasını sağladılar.
SAĞDUYU KAZANDI!
Gaziantep’te 16 Nisan günü yapılan referandum da Sağduyu kazandı. Başta Gaziantep valisi Ali Yerlikaya, Emniyet Müdürü Erhan Gülveren ve diğer Gaziantep yöneticileri seçimin olaysız geçmesi için ellerinden geleni yaptılar. Herhangi bir olay olmadan da hem sandıklarda oy kullanımı, hem de sandık sayımlarında herhangi bir kötü bir olay olmadı. Yani Gaziantep 16 Nisan 2017’de sağduyusunu kullanmış oldu. Buradan bende Gazianteplilere de teşekkür ediyorum. Bu haftalıkta bu kadar. Haftaya tekrar görüşmek üzere, iyi haftalar diliyorum. Hoşçakalın.

artf4