OLAY TV
CANLI
Mustafa ÖZZORLAR Gazeteci Tüm Yazıları
05.01.2017 12:01

Oto eksper & Galeri işbirliği mi yapıyor?

Araç satın almadan önce bir ustaya gösterelim devrini ekspertiz servisleri kapattı. Ustalık ile teknolojik ekipmanları bir arada sunan Ekspertiz Hizmetinde, araç satın almadan önce araç hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız açısından oldukça önem arz ediyor. Ancak gazetemize bu konuda yapılan şikayetlerin fazlalığı dikkat çekiyor.

Araç alırken mağdur olmamak için, ilk iş olarak oto ekspertiz servislerine gidiliyor. Durum böyle olunca, ekspertiz servislerinin verdiği rapor oldukça önem arz ediyor. Araç hakkında detaylı bir bilgi verdiği için alıcılar, bu servislere güven duyuyor.

SONUÇ FARKLI ÇIKAR MI?
Her araç alıcısının güvenerek aracına baktırmaya götürdüğü ekspertiz servisleri, aracı tabii tuttuğu testlerin dokümanlarının yanı sıra kendi kanaat notunu ekliyor. Alıcılarda bu rapora göre alacağı aracı tanıyor. Ancak gazetemize gelen şikayetleri incelediğimizde, iki ayrı ekspertiz servisinin aynı araç için değişik raporlar verdiği ve bazı konularda eksik bilgi verdikleri söyleniyor.

NE KADAR GÜVENİLİR?
Bu konuda mağdur olduklarını düşünün vatandaşlar, özellikle galericiler sitesine yakın olan ekspertiz servislerinin, galericilerle anlaşmalı olduklarını iddia ediyorlar. Mesela 7 parça olan boyalı arabayı 2 bucuk parça boyalı diyebiliyor. Yani deyim yerindeyse kendi alırken öldürüyor, satarken yüceltiyor. Hali ile işine gelen ekspertiz servisine gitmek onlar için daha avantajlı olabiliyor. Bu nedenle özellikle Galereciler Sitesi yakınlarındaki ekspertiz servisleri, güvenilirliğini yavaş yavaş yitiriyor.

BİNİCİYE ve GALERİCİYE
FARKLI FİYAT POLİTİKASI

Galericilerin yanında bulunan oto ekspertiz servisleri galericilerin ayağına giderek onların satın almak istedikleri araçlara ekspertiz yapma teklifinde bulundukları iddia ediliyor. Biniciye ortalama farklı fiyat olan ekspertiz hizmeti, galerici esnafına özel fiyat uygulanıyor.

KOÇAN İDDİASI
Hatta iddialar şu yönde; “10 Adet Araç bakma karşılığında böyle bir iskonto uygulanıyor. Ve 10 arabanın parası peşinen alınır. 10 araba sayısını kontrol edebilmek amacı ile de ekspertiz servisi anlaştığı galeriye 10 adet çek koçanı verir. O koçanlar bitince tekrar 10 adet peşin olarak çek koçanı satar. Her bir koçan bir arabadır. 1 ayda eritir galerici o koçanı” Şimdi buraya kadar herşey normal gibi. Ama şöyle bir konu varki, galerici sürekli müşterisi olduğundan, binici ise bir defaya mahsus geldiğinden, galericiyi aynı araba için ezmek istemeyen ekspertizci saf tutabiliyor. Söylemiyor demiyorum ama ister istemez sürekli çalıştığı galericiden yana olmaya mecbur kalabiliyor. Vatandaşlar, aracın kusurlarını söylerken yumuşak bir ses tonu karşı tarafın psikolojisini kırmaya ve ikna edici olmaya yettiğini ve bununla birlikte aracın iyi durumunuda gür ve tok bir ses ile anlattıklarına şahit olduklarını söylüyorlar.

ALICILAR SANAYİ SİTESİ’NDEKİ EKSPERTİZ
SERVİSLERİNE Mİ YÖNELİYOR?

Durum böyle olunca, vatandaşlar arasında ortak kanı galericiler sitesi yakınlarındaki ekspertiz şirketlerine güven olmayacağı yönünde olurken, sanayi sitesinde bulunan ekspertiz servislerini tercih ettiklerini söylüyorlar. Biz gazeteci olarak vatandaşlarımızın sıkıntılarına kulak verip sorunlarını dile getirirken, ekspertiz servislerinin de vatandaşlar üzerinde nasıl bir etkisi olduğu gerçeğini yansıtmak istedik. Çünkü Bu iddialar, dedikodularla birleşince galerici esnafına yakın ekspertiz servisleri için oldukça olumsuz bir durum olacak ve böyle devam ederse, vatandaşlar üzerindeki izlenimlerini değiştirmeleri hiçte kolay olmayacaktır. Bizden söylemesi…

artf4