OLAY TV
CANLI
Levent Özkurt / Olaylara Haftalık Bakış Tüm Yazıları
12.11.2017 15:11

İYİ PARTİ, FETÖ/PDY DAVALARINDA KRİTER NE?, AK PARTİ’DE İLÇE BAŞKANLARININ BELLİ OLMAMASININ GECİKMESİ

Yazı yazmak gerçekten de çok zor bir iş. Hele böyle Gaziantep gibi bir şehirde, yazı yazmak için “İnce eleyip, sık dokumak” gerektiğinden daha da dikkatli olmam gerektiğine inandığım için “Nasıl bir yazı yazacağım” konusunda karar vermekte zorlanıyorum. Neden derseniz? Gaziantep’te gündem o kadar yoğun ki, nereden başlayıp nereden devam edeceğim konusunda “Çelişkiye” düşüyorum. Benim bu hafta gündemimde Meral Akşener’in kurmuş olduğu İYİ PARTİ ile ilgili yeni atanan il başkanıyla, FETÖ/PDY davalarındaki son gelişmeler ve AK Parti’nin iki büyük ilçesindeki ilçe başkanlarıyla ilgili son durumları değerlendireceğim. 

İYİ PARTİ’YE ATANAN İSİM SÜRPRİZ Mİ?

Biliyorsunuz ki, son günlerde siyasette “İyi parti” sendromları var. İyi partinin hem Türkiye hem de Gaziantep’te ne yapacağını birden kestirmek mümkün değil. Akşener, İyi partinin Gaziantep il başkanlığına sürpriz bir isim atamış gibi görünsede, İyi partinin kökü kesinlikle kim ne derse desin MHP’ye dayanıyor. MHP’ye dayanan bir kök “Bence Gaziantep’te” çok iş yapmaz gibi tahmin ediyorum. Neden bunu söylüyorum?. Daha önce İyi parti il başkanlığı için bir çok isim gündeme gelirken bu isimlerin çoğu da ANAP, DYP ve merkez sağda muhafazakar yapıyı kucaklayacak isimlerden oluşuyordu. İsimlerin adını tekrar burada yazmaya gerek yok. Benim anladığım sayın İyi parti Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, kendine bağımlı “Emir işlerini” yapacak birini atadığını söylememiz gerekir. O zaman tüm partiler için söylüyorum, “Ahbap çavuş ilişkileri” ile partiler büyümez. Büyümesi de mümkün değildir. Onun için İyi parti Gaziantep il başkanlığına atanan Kilis doğumlu Ziraat Mühendisi İzzettin Şahin’in, MHP’de en son olarak MHP İl Başkanı Doktor Ali Muhittin Taşdoğan’ın 2012 yılından beri hem yönetiminde bulunmuş, hem de partide önemli görevlere getirilmiş. Son olarak da MHP’li Oğuzeli belediyesinde Ziraat Mühendisi olarak görev yapmış, daha sonra da MHP’li Oğuzeli belediye başkanı Sait Kılıç’la da ters düşünce, görevinden ayrılmış. O zaman soruyorum?. İyi parti Gaziantep’te ANAP, DYP ve diğer partilerden nasıl oy alıp, çekim merkezi haline gelecektir?. Tabi sayın İl Başkanı Şahin’in, teşkilatları nasıl kimlerle kuracağıda önemli. Biz sayın yeni İl Başkanı MHP kökenli İzzettin Şahin’e yeni görevinde başarılar diliyoruz. Bekleyelim görelim şimdilik. 

GAZİANTEP’TE FETÖ/PDY DAVALARINDA SON DURUM NE?

Herkes biliyor ki Gaziantep, Kayseri, Konya ve Denizli gibi illerden sonra fetö konusunda en güçlü görülen şehirlerin başında geliyor. Bu nedenle Gaziantep’te FETÖ/PDY davalarının önemi çok büyüktür. Bizim yaptığımız araştırmalarda FETÖ/PDY davalarıyla ilgili yaklaşık 7 bin dava dosyası Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılmış, bunun 2 bin 500 tanesi derdes edilmiş, 900’e yakınının iddianameleri hazırlanmış, bu dosyalarla ilgili yaklaşık bin 500 sanığın tutuklulukları devam ederken, 2 bine yakın kişinin de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı daha önceden de açıklanmıştı. Herkes davaların yavaş gittiğini söylesede, en son NAKSAN ve Tugay davası ile ilgili her iddianame 700 sayfadan oluşuyor. Yani bu işleri hazırlamak gerçekten de kolay değil. Ben Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına herşeye rağmen teşekkür ederim. Çünkü zor bir iş yapıyorlar. Vicdani bir iş olduğu için adaleti sağlamak için de elinden geleni yaptıklarını söyleyebilirim. Birde burada önemli bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Biliyorsunuz ki AK Parti Gaziantep milletvekili Abdülhamit Gül, Adalet bakanı olduktan sonra bu davaların hızlanması için 7, 8, 9 ve 10. Ağır Ceza Mahkemelerini kurarak, hızlı bir şekilde faaliyete geçirdi. Bu mahkemelerin faaliyete geçmesinden sonra FETÖ/PDY davaları da hızlı bir şekilde görülmeye başlandı. Kolay değil bir anda Gaziantep’te 4 Ağır ceza mahkemesi kuruluyor. Benim bildiğim kadarıyla Gaziantep’in 10 adet Ağır ceza mahkemesi bulunuyor. Bunun yanı sırada AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyüp Özkeçeci ve Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatak’ta bu davaları bizzat takip ediyor. Son olarak da sayın Çatak, FETÖ/PDY Tugay davasıyla ilgili bizzat davanın Cumhuriyet Savcısı olarak davaya katıldı. Demekki FETÖ/PDY mücadelesi hem hukuk, hemde devlet tarafından en iyi şekilde takip ediliyor. 

FETÖ/PDY DAVALARINDA EN ÖNEMLİ OLAN KRİTERLER NE OLDU?

Geçtiğimiz günlerde araştırdım. Bu davalarla ilgili bir çok yeni kararlar veriliyor. Buna son olarak Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının Burdur ilçe müdürü olan Ziraat Mühendisi Hakan B.’ Ye Burdur Ağır Ceza mahkemesinde çocuklarının cemaat okullarına gönderilmesi, zaman gazetesi aboneliği, bank asya hesabı ve FETÖ’nün sohbetlerine katılmaktan dolayı hakkında dava açıldı. Dava açılmazdan önce Burdur Cumhuriyet Savcılığı Hakan B.’yi tutuklayarak cezaevine koydu. Bu arada davaya Burdur Ağır Ceza mahkemesi tarafından devam edildi ve 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hakan B’nin avukatı Antalya Bölge Adliye mahkemesine itiraz etti. Aynı mahkemede Burdur Ağır Ceza Mahkemesinin kararını onadı. En son olarak da Hakan B’nin avukatları Yargıtay Ceza Dairesi’ne itiraz etti. Bu itiraz sonunda tutuklu sanıklardan Hakan B ile ilgili Yargıtay 16. Ceza Dairesi bir karar verdi. Verdiği karara göre “Bylock dışında” hiç bir kriterin  Hakan B. İle ilgili mahkumiyet kararını bozarak, ilk önce Hakan B’yi tahliye, daha sonra da verdiği karara göre “Hakan B’nin FETÖ/PDY sempatizanı olduğu ve çocuğunu FETÖ okullarına göndermek, zaman gazetesi aboneliği ve diğer kriterlerin” geçerli olmadığı yönünde bir karar verdi. Yargıtay 16. Ceza Dairesinin verdiği bu karar Türkiye’nin ünlü hukukçuları arasında tartışma konusu oldu. Ancak, FETÖ/PDY davalarında bu kararın geçerli olduğunu netleştirdiler. Benim anladığım bu davayla ilgili “Bylock dışında” hiç bir kriterin geçerli olmadığını, örgütün ana yapısında “ Şifreli Bylock haberleşme” sisteminin birinci kriter olduğu ve bu kriterle ilgili olanların hepsinin haklarında FETÖ/PDY terör örgütünü yönetmekten yargılanacaklarının sinyalini de net olarak aldık.

AK PARTİ’NİN İKİ BÜYÜK İLÇESİNDE BAŞKANLARIN BELLİ OLMASI NEDEN GECİKTİ?

AK Parti Genel Başkanı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Belediyelerde ve teşkilatlarda” büyük değişimi yaparak, “Yeni bir ruh” getirmesi nedeniyle “Metal yorgunu” olanları yavaş yavaş “Hiç kimseyi kırmadan” devam ediyor. Gaziantep’le ilgili öyle bir şey kesinlikle yok. Biliyorsunuz Gaziantep, AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana girdiği tüm seçimlerde başarıya imza atmıştır. Bu da Kollektif ve Ortak Akıl’ın birlikte çalışmasından gerçekleşmiştir. Her zaman Gaziantep Türkiye’nin oy oranı üzerine % 10 fazla oy almıştır. Hem 7 Haziran, hem 1 Kasım, hem Referandum’da oy oranları çok yüksektir. Bu nedenle Gaziantep’te kimseyi “Metal yorgunu” olarak değerlendirmemiz mümkün değildir. Ancak, sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendinin kafasında olan sistemi kurmak için bu değişiklikleri yapıyor. Gelelim Gaziantep’teki son duruma. Şahinbey’e 10 ve Şehitkamil AK Parti ilçe başkanlıkları için de 9’a yakın başvuru var. Bu başvurular için daha önce AK Parti Gaziantep Koordinatörü Mahmut Sami Mallı, iki kez üst üste Gaziantep’e geldi. Mallı, tek tek tüm ilçe başkan aday adaylarıyla görüştü, raporunu da AK Parti Genel Merkezi’ne teslim etti. AK Parti Genel Merkezi’de, Gaziantep’teki adayları temayülde aldıkları oyların yanı sıra, “İnce eleyip, sık dokuma” sonunda tespit edip, her ilçeden 3 kişiyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, önüne koyacak. Ancak işin uzamasında iki ilçenin toplam 20’ye yakın başvurusu “Güvenlik soruşturmaları” nedeniyle yavaş gittiğini söyleyebiliriz. Çünkü, Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenlik soruşturmalarını bizzat kendisinin istediğini ve ondan sonra tespit edilen 3’er isimle ilgili mülakatı da kendisi yapacaktır. Bekleyelim, görelim AK Parti Gaziantep teşkilatları için kim hayırlıysa ilçe başkanlarının onlar olmasını arzu ediyorum. Bir de şunu son olarak söylüyorum. Benim bildiğim kadarıyla ilçe başkanları Hakan Kurt Avukat, Halil Uğur’da Elektrik Yüksek Mühendisi olması nedeniyle ilçe başkanlıklarında bu iki özelliğe yakın kişilerin atanacağını da söyleyebilirim. Tabi ki takdir sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ındır.

Haftaya görüşmek ümidiyle hoşçakalın...

artf4