OLAY TV
CANLI
ALİ BABAT / KONUK YAZAR GAZETECİ Tüm Yazıları
03.12.2017 14:12

İhracatın Akıncı Beyleri Gaziantep’i dünyaya taşıyor

Gaziantep coğrafi konumuyla, tarihiyle, kültürüyle ve lezzetleriyle özel bir şehir. Anadolu'nun ilk yerleşim merkezlerinden birisi olma özelliği gösteren Gaziantep, uygarlıkların doğduğu Kuzey Mezopotamya ile Akdeniz arasında bulunuyor. Doğunun batısında, batının doğusunda özel bir konuma sahip. Gaziantep sahip olduğu coğrafi özellikleri stratejik önemi, yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle tarihin her safhasında medeniyetlerin göz diktiği, yaşam alanı olarak seçtiği bereketli toprakları ve iklimiyle Anadolu’nun göz bebeği bir şehir. Özellikle doğu medeniyetlerinin batıya geçebilmeleri için Amanos Dağlarında yer alan Belen ve Aslanlı Bel geçitlerinin kontrollünü de ele geçirmeleri gerektiği için doğudan batıya, batıdan doğuya geçişin kapıları da bu kent sınırları içerisinde. Yani o dönemde Aslanlı Bel ve Belen Geçitlerinin kontrolünü ele geçiren doğuya ve batıya hakim olma yolunda en önemli başarıyı elde etmiş oluyordu.  
Ticaretin antik dönemlerde başladığı, yapılan kazı çalışmalarında tarih öncesi dönemlerde bölgede üretilen kaliteli el baltalarıyla İç Anadolu’da bulunan obsidyen denen objelerin takas yoluyla değiştirildiği, paranın henüz icat edilmediği devirlerde takas kültürünün yangın olduğu bilinmekte. Tarihi İpek yolu üzerinde en kritik noktaya yer alan Gaziantep bu avantajını ticaret alanında da kullanmayı başarmıştır. İl sınırları içerisinde Tarihi İpekyolu güzergahında ki yüzlerce höyük ve yerleşim alanı bunun en güzel göstergesidir. Yakın tarihimizde de Gaziantep'te onlarca han ve bedesten, kentin geçmişte ne kadar canlı bir ticaret merkezi olduğunun göstergesi.  
Bu bereketli topraklar tarihin hemen her döneminde üretimin ve ticaretin merkezi olmayı başardığı gibi sürdürülebilir ticaret ve üretim kültürünün gelişmesinde ana etken olmuştur. Tarihin bütün dönemlerinde bu özeliğini koruyan ve ticaret merkezi olma özelliğini hiç kaybetmeyen Gaziantep, bugün sanayi ve ticaret alanındaki başarısı ile Türkiye'nin yüzünü ağartmaya devam ediyor. En fazla ihracat yapan iller sıralamasında beşinci sırada yer alan ve Ocak-Kasım 2017 ihracat rakamları 7 milyar 338 milyon 821 bin dolar olan bu kentin hedefleri ve hedeflere doğru adımlar atmayı başaran bir kültür yapısı var.

Sürdürülebilir üretim ve istihdam, sürdürülebilir ihracata bağlı
Bir malı üretmek önemlidir. Ancak, ürettiğiniz malı satamazsanız, bir anlamı yoktur. Bu açıdan baktığımızda, Gaziantep'in sanayideki başarısı büyük ölçüde ihracattaki başarısına bağlıdır. Yani Gaziantep sanayisi ihracatla büyümüştür. Gaziantep bugün tam 187 ülkeye ihracat yapıyor. Haritada yerini bilmediğimiz, adını hiç duymadığımız ülkelere Gaziantepliler ihracat yapıyor. Yurt dışına giden her uçakta mutlaka elinde çantasıyla ürettiği malları pazarlamaya giden bir Gaziantepli bulabilirsiniz.

Aileler eğitime büyük önem veriyor
Gaziantep Türkiye'nin en fazla ihracat yapan 5. kenti. Hedef, başarının sürdürülebilir hale gelmesi. Bunun için de aile şirketleri kurumsallaşıyor. Eğitime çok önem veriliyor. İş dünyası yeni nesil sanayici ve iş adamlarının yetişmesi ve global pazarların etkin ve aktif birer unsuru olmayı başarmak için nitelikli eğitimin gerekliliğini biliyor. Bunun için aileler çocuklarının Yurt dışında saygın üniversitelerde eğitim almasını sağlayarak global ekonomiye hakim, yabancı diller bilen yeni nesil sanayici ve ihracatçının oluşmasına büyük katkı sağlıyorlar.  Gaziantepliler, aile şirketlerini küresel başarılara imza atan şirketlere dönüştürme hedeflerini de bu yolla gerçekleştirmeye çalışıyor.

İhracatın kalbi GAİB’te atıyor
Gaziantep ve bölge ihracatında ihracatçıyı yönlendiren ve sağladığı imkanlarla geleceğe hazırlayan en önemli lokomotif kurum ise Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB).
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde yer alan farklı sektörlerden dört ayrı birlik büyük bir uyum içerisinde üyelerine hizmet verirken ülke kalkınmasına ve kentin ekonomik yapısının güçlenmesine de katkılar sağlıyor. İhracatın duayen isimlerinden Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz’ın Koordinatör Başkanlığında faaliyet gösteren Güneydoğu İhracatçı Birlikleri bünyesinde Halı İhracatçıları Birliği Başkanlığı görevini Salahattin Kaplan, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanlığını Mahsum Altunkaya, Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu büyük özverilerle ve başarıyla sürdürüyorlar. GAİB bünyesinde Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden mezun olmuş, yabancı dillere ve küresel ekonomi bilgisine sahip, sürekli kendilerini yenileyen genç ve dinamik bir kadro görev almakta.

Global pazarlarda etkin olmanın yolu eğitimli insan iş gücü

Her birlik kendi alanında Gaziantep’in ve ülke ihracatına yön verirken GAİB, ihracatı artırması ve yeni pazarların oluşturulması adına dünyanın dört bir yanında faaliyetlerini sürdürüyor.
Birçok sektör için elbette üretimden satışa kadar bütün safhalarda kalifiye eleman sorunu var. Güneydoğulu ihracatçılar hem eğitime destek vermek, hem de ihracatçıların ihtiyaç duyduğu  kalifiye eleman sorununu çözmek için de GAİB Anadolu Dış Ticaret Meslek Lisesi inşa ettirerek Milli Eğitim Bakanlığına bağışladı. Bu yolla sektörün yarınlarında önünü açacak ihracatçıların yetişmesine ve kalifiye eleman sorununun çözümüne de büyük bir çözüm üretmiş oldular. İhracat kültürünün oluştuğu ve büyük hedeflerin ortaya konulduğu Gaziantep elbette bu günlere kolay gelmedi. Büyük özverili çalışmalar, fedakarlıklar sonucu üretimden tüketime kadar süreci doğru yöneten sanayici ve iş adamlarımız ihracat alanındaki bilgi birikimlerini doğru zamanda doğru adımlar atarak geliştirdi ve bu gün başarıdan başarıya koşarak Gaziantep’in dünya genelinde 187 ülkeyle ticaret yapabilmesini sağlıyorlar.

İhracatın Akıncı Beyleri dünya pazarlarında
Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarının büyüyüp birer cihan imparatorluğuna dönüşmesinde, Akıncı Beylerinin rolleri büyüktür. İhracatçılarımız da tıpkı geçmişteki Akıncı beyleri gibi dünyanın dört bir tarafına akınlar düzenliyor, ihracat yapmak için gece gündüz çalışıyorlar ve ülkemizin ekonomik yönden kalkınması için gayret gösteriyorlar. Bu çaba alkışlanmaya değer bir çaba. İhracatçımızın ihraç ettiği her kalem ürün Gaziantep’e sürdürülebilir üretim, sürdürülebilir istihdam, sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik güç kazandırıyor.  2018 ve sonrasında katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesine yönelik AR-GE, İnovasyon çalışmaları sürdüren sanayici ve ihracatçılarımız üretim tesislerinde peş peşe kurdukları tasarım merkezleriyle de sanayi alanında hızla endüstri 4.0’a doğru adım adım ilerliyor. Ortak aklın başarısı olarak nitelendirdiğimiz bu yapıda sorunların çözümü hızlanırken sağlanan iş birliğiyle toplumun bütün kesimleri adeta kucaklaşmayı da başarıyor.


***
Şam değil, Antep fıstığı!
Forbes, ekonomi alanında dünyanın en saygın dergilerinden birisi. Forbes, geçtiğimiz hafta 'Dünyanın Ekonomik Seyahat Destinasyonları' listesini yayınladı. Listenin 10. sırasında Gaziantep yer alıyor. Forbes'da yayınlanan yazıda, kentin UNESCO Yaratıcı Gastronomi Kentleri listesinde sekizinci sırada olduğunun altı çizilirken, Gaziantep´in mutlaka görülmesi gerektiğine vurgu yapıldı.   
Merkezi Amerika’da bulunan ve iki haftada bir yayımlanan Forbes dergisindeki yazı, Gaziantep'in başarısının tanıtımı açısından çok önemli. Ancak, yazıya bir itirazımız var. Çünkü yazıda Antep fıstığı için Şam fıstığı ifadesi kullanılıyor ve Gaziantep'in Şam fıstığının başkenti olduğu belirtiliyor. Gaziantep fıstığın başkenti ancak Antep fıstığının başkenti. Üstelik bu durum, Antep fıstığına coğrafi işaret alınarak bu tescil edilmiş durumda.
Gaziantep geçmişte Halep'e bağlı idi ve Antep fıstığı ticareti de büyük ölçüde Şam üzerinden yapılıyordu. Bu nedenle oluşan Şam fıstığı algısını yok etmek için olarak çok daha fazla çalışmamız gerekiyor.

 

artf4