OLAY TV
CANLI
Levent Özkurt / Olaylara Haftalık Bakış Tüm Yazıları
06.08.2017 14:08

Gaziantep’te FETÖ/PDY çözülüyor mu?

Bu hafta size kendimle ilgili bir konuyu açmak istiyorum. Biliyorsunuz, ben yıllardan bu yana “Gazetecilik” yapıyorum. Yerel medyada çalışmamın yanı sıra bazı ulusal kanal ve gazetelerin temsilciliklerini yaptım. Bir dönemde kendim “En çok okunan” haftalık bir Gazete kurdum. Gazetemde çok kısa sürede Gaziantep’in “Sesi, Kulağı ve Gözü” oldu. Ama öyle bir gün geliyor ki patronluk gerçekten de çok zor. Gider fazla gelir az. Çünkü, medyada dürüst gazetecilik yaparsan, çok gelirin olmaz. Şantaj ve tehdit gibi habercilik yaparsan “Korkutma” gazeteciliği yaparsan, iyi de para kazanırsın. Bende tercihimi “Dürüst Gazetecilik” yapmada kullandım. Sonunda, Gazetemi “Ekonomik nedenlerden” dolayı kapattım. Ondan sonra da 17 yıldan bu yana da kapılarını bana açan “Olay Medya Gurubunda” görevimi sürdürüyorum. Bunları niye anlatıyorum?. Geçen hafta Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nin Yönetim Kurulu üyeliğine getirildim. Cemiyette “Yedek” üyelikten “Asil” üyeliğe döndüm. Bu göreve getirilmemden sonra hem sosyal medya, hem de telefonlarım “Hayırlı olsun” sözleriyle çaldı. Bende gerçekten “Olay Medya” gibi bir kuruluşta çalışmanın ve böyle önemli bir göreve getirilmenin sorumluluğum daha da arttı. Başta, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Murat Ay’la, bundan böyle omuz omuza çalışarak, Gaziantep basınına en iyi şekilde hizmet etmeye çalışacağım. Yönetimdeki tüm arkadaşlarımı da ilk toplantıda gösterdikleri ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu arada, Gaziantep yine gündem olarak çok fazla. “Gaziantep’te FETÖ/PDY örgütü” çözülüyor mu? başlığı bu haftanın en önemli konusu. Diğer konularım ise AK Parti’deki “Metal Yorgunluk ve 3 Aşamalı Eleme Uygulaması” ve Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın “Uğur İnşaat Mağdurları”yla ilgilenmesini sizlerle paylaşacağım.

GAZİANTEP’TE KAÇ FETÖCÜ İŞADAMI CEZAEVİNDE YATIYOR?

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve aynı zamanda çiçeği burnundaki Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ilk iş olarak Gaziantep’le ilgili “FETÖ/PDY” örgütüyle ilgilenmeye başladı. Bu örgütün, Gaziantep’teki genel durumunu ilgili kişilerden “Brifing” alarak masaya yatırdı. Tabloya bakıldığında Gaziantep’te FETÖ/PDY örgütüyle ilgili 4 bin 846 dosyanın açıldığını, bunlardan 984 kişinin tutuklu, bin 44 kişinin de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Gül bu tabloya göre, Gaziantep’te en çok “Adliye”de örgütlendiklerini tespit etti. Bildiğim kadarıyla Gaziantep ve Bölge Adliyelerinde yeni dönemde de bir çok değişiklikler olacağını tahmin ediyorum. Diğer önemli konu ise, Yargıda bu kadar etkili olan FETÖ/PDY örgütünün Gaziantep sanayisinde de güçlü olduğunu tartışmaya hiç gerek yok. Çünkü, herşey ortada. Biliyorsunuz ki, Anadolu illerinde Gaziantep’in de sanayi şehri olması nedeniyle FETÖ/PDY örgütü için önemli bir yeri olduğunu söylemek gerekiyor. Benim yaptığım araştırmalara göre, Gaziantep’te şu an da kaçak ve cezaevinde yatan 100’e yakın işadamı vardır. Bunların büyük bölümü yurt dışına kaçarken, belli bir bölümü de Gaziantep cezaevinde iddianamelerinin hazırlanmalarını beklemelerinin yanı sıra, “Etkin Pişmanlık ve Gizli Tanık” haklarını kullanarak, örgütle ilgili konuştukça, Gaziantep’te FETÖ/PDY örgütü hızlı bir şekilde çözülmeye başladı. Ben her zaman Gazeteci olarak “Mutlaka bir haber yazarken” hukukçu arkadaşlarımdan bilgi almadan kesinlikle haber ve yorum yapmam. Çünkü, Olağanüstü Hal Kanununa göre, “Gazeteci her haberi ve belgeyi” yayınlama hakkına sahip değildir. Bence bütün meslektaşlarıma bundan böyle “Sosyal medya ve Gazetelerinde” yayınladıkları herşeyi “İyi irdelemeleri” gerekiyor. Yani son cümle olarak da “Yoğurdu üfleyerek yemelerini” tavsiye ediyorum. İnşallah bu konuda sıkıntı yaşayan arkadaşlarımızın en kısa zamanda sıkıntıları gider, bundan böyle hepimiz daha dikkatli oluruz. Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi olarak da “Sayın başkan İbrahim Murat Ay’dan” özel bir “Hukuk” semineriyle meslektaşlarımızı bilgilendirmesini sağlarsa iyi olur düşüncesindeyim.

VALİ YERLİKAYA MAĞDURLARIN SESİ

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, bildiğim kadarıyla Konya Kadınhanı ilçesi doğumlu. Babası da Konya Kadınhanı ilçesinde Fotoğraf stüdyosu olan sevilen bir esnaftır Ahmet bey. Sayın valim Yerlikaya, babasından öğrendiği “Esnaflığında ne olduğunu” çok iyi bilir. Bu nedenle, insan ilişkileri de iyi kurar, onların sorunlarını dinler. Makam düşkünlüğü olmayan bir yapıya sahiptir. Bir çok il de valiliğin yanı sıra Türkiye’nin en büyük kurumu olan Sağlık Bakanlığı’nda Personel Daire Başkanlığı da yapmıştır. Buradaki başarılı çalışmalarından dolayı sürekli olarak, genç yaşına rağmen bürokraside hızlı yükselen bir isimdir. Bunları niye söylüyorum?, sayın Valim görev yaptığı tüm yerlerde esnaf bir ailenin çocuğu olduğu için mağdurlarla ilgili ilgilenmeyi sever. Onların sesi olup, “Makamını halka açan” bir bürokrattır. Gaziantep’te yıllardan bu yana Uğur inşaattan mağdur olan büyük bir kitle vardır. Bu kitleyle geçtiğimiz hafta makamında görüşerek, onların mağduriyetlerini dinleyerek, gidermeye çalışacağını kamuoyuyla paylaştı. Bu da çok güzel bir olaydır. Sayın valim, genç yaşına rağmen, geldiği yeri unutmadan, mağdurların da her zaman olduğu gibi bir kez daha sesi olmuştur.

AK PARTİ’DE METAL YORGUNLUK NE DEMEK?
Sürekli olarak sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı olmasından sonra her gittiği toplantı da “AK Parti’de Metal Yorgunluk” sözünden bahsediyor. Bu sözün özünde “AK Parti’de yorulanların” kendilerini bildiğini herkeste biliyor. Bu nedenle, sayın Erdoğan, Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş’a “İl, ilçe ve Belde kongreleri” öncesi özel bir talimat vererek, AK Parti’deki kongrelerin yol haritasını çizdi. AK Parti Gaziantep teşkilatında da yol haritasının nasıl çizileceğini AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, teşkilattaki ve diğer kurumlardaki ilgili kişileri tek tek anlatarak, kongre öncesi ne yapılacağını ortaya koymuş oldu. Nasıl bir yol izlenecek?. İlk önce AK Parti’deki ilçe delege kayıtlarının yapılmasından sonra Belde ve İlçe başkanlıkları için 3 aday ismi, Milletvekilleri ile Bölge ve İl Koordinatörleriyle görüşülerek, birinci aşamanın tamamlanacağını ve daha sonra da Temayül yoluyla Belediye Meclis üyelerinin de katılımıyla 3 isim arasından seçim yapılacak. Seçimin sonunda çıkan isim incelendikten sonra ilçe veya belde başkanı seçilecek. Tabi burada en önemli kriter “FETÖ/PDY örgütüyle” bağlantısı olmayan bir kişi olacağını da söylemek gerekiyor. AK Parti il ve ilçe yönetimleriyle en çok Kadın ve Gençlik kontenjanı kullanılırken, yönetimin belli orandaki kısmı “Yüksek Okul” mezun şartı da vardır. Birde yönetime girecek kişilerin “Milletvekilleri, il, ilçe ve belediye başkanlarının” yakın akrabaları olmayacak. Şirketlerinde çalışan kişiler ile yakın iş yaptığı firmaların sahiplerinin de AK Parti yönetimlerine giremeyecektir. Bir de son olarak kamu kurumlarıyla iş yapan “Taşeron firmaların” sahipleri ve yöneticileri yer alamayacağının yanı sıra bence bu yeni kriterler “AK Parti’yi 2019 seçimlerinde” zirveye çıkartacağının ilk ayak sesleri olduğunu da net olarak söylüyorum. Teşkilatçı bir partinin Genel Başkanı olan sayın Erdoğan’ı da bu gerçekleri görmesinden dolayı takdir etmemekte mümkün değildir. Yolun açık olsun sayın Cumhurbaşkanım. Bu haftalık da bu kadar. tekrar görüşmek üzere, iyi haftalar diliyorum. Hoşçakalın.

artf4