OLAY TV
CANLI
Levent Özkurt / Olaylara Haftalık Bakış Tüm Yazıları
08.01.2017 14:01

Gaziantep SU’suz KALMAYACAK

Geçtiğimiz haftaki yazımda gündeme getirdiğim LPG satışlarındaki fiyat farkıyla ilgili yazım hem resmi kurumlar hemde Ticaret Odası’nı harekete geçirdi. Bu hafta LPG ile ilgili yapılan çalışmaları gündeme getirirken, Gaziantep’in en büyük sorunu olan Su sorununun çözülmesi için neler yapıldığını, Milletvekili Şamil Tayyar’ın yeni kitabı ‘Devlet Savaşı’nın izlenimlerini, Fırt Kalkanı’nda üzen şehit haberlerini ve araç ekspertizi yapan işyerlerinde yaşanan sorunların bir başka yüzünü satırlara taşıyacağım.

YENİ KAYNAK ARAYIŞI

Dünyadaki en değerli madde olarak görülen petrol yerini suya bıraktı. Azalan kaynakların gündeme gelmesiyle birlikte susuz bir hayat düşünemeyen ülkeler su üzerine ürettikleri projeler ile içme suyuna verdikleri önemi gözler önüne serdiler. Bazı ülkelerde deniz ve okyanus sularının arıtılarak içme suyuna dönüştürülme çalışmaları hız kazanırken Gaziantep’te su konusundaki bu küresel çalışmalarda üzerine düşeni yaptı.

SUYUN ÇİLELİ YOLU

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler’in geçen hafta açıkladıkları Düzbağ projesinin ilk aşama ihalesinin tamamlanması bu projenin önemine dikkat çekmemizi gerektirdi. 1990’li yıllarda suyun birgün akıp birgün akmadığı ve itfaiye arazözleri ile mahallelere su taşındığı günleri hatırlarız. Ardından Kartalkaya barajından 3 terfi istasyonu ile şehre su taşınmasının ardından Gaziantep’in önemli bir kısmının su ihtiyacı karşılanmıştı. Şimdi yeni bir proje ile Gaziantep susuz kalmayacak gibi…

SUYUN GELİŞ HİKAYESİ

Gaziantep’te musluğu açtığımızda hemen akan su o kadar kolay gelmiyor bu şehre. Kartalkaya Barajı’ndan 3 terfi istasyonu ile yükseltilerek taşınan su Gaziantep’e ulaştığında mayilette terfi istasyonlarında harcanan elektrik maliyetiyle birlikte tabii ki üçe katlanıyor. Su faturasının vatandaşa yansıması da ‘Suyu en pahalı içen illerden biriyiz’ dedirtiyor vatandaşa. Ama yıllık 100 Milyon Tl gibi enerji maliyeti olan bir suyun kente geliş hikayesi de o kadar basit olmuyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler’de ekipleri ile birlikte yeni ve ikinci bir kaynak olarak Düzbağ projesini hayata geçirmek için ilk adımı attılar.

100 MİLYON TL ENERJİ

Kurak geçen kış aylarında istenen yağışın alınamaması Kartalkaya’ya alternatif bir kaynağın üretilmesi zorunluluğunu da beraberinde getirdi. Gaziantep’in suyunu cazibe ile alıp enerji maliyetini sıfıra indirecek ve yıllık 100 Milyon TL enerji maliyetini tamamen bitirecek olan içme suyu hattının ilk ihalesi yapıldı. Düzbağ projesinin bir kısım regülatör ve isale hattının 2 yıl sonra tamamlanmasınla birlikte barajdan gelecek suyun Gaziantep’e taşınması önemli bir olay olarak tarihe geçecek.

50 YILLIK SORUN BİTECEK

Gaziantep’in önümüzdeki 50 yıllık içme suyu sorununun çözülmesi yönünde yapılan bu projenin bitmesiyle birlikte Büyükşehir ve GASKİ’nin vatandaştan alacağı notta gözle görülecek kadar yüksek olacak. Çünkü, ucuz su faturası ve kaliteli içme suyunu rakımı yüksek olan Gaziantep’e taşımak için Ankara’da bürokraside verilen mücadeleler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bu proje için sarf ettiği emeğin hikayesini de tamamladığımda yine aynı şekilde köşemde haftanın konusu yapacağım.

LPG’DE FİYAT UÇURUMU

Gaziantep’te LPG satışı yapan istasyonlarda yaşanan fiyat farkını ve bu durumun vatandaşa yansımasını gündeme getirmiştim. Yazım hemen ses getirdi ve başta Ticaret Odası olmak üzere Emniyet Müdürlüğü ve ilgili tüm birimler hemen harekete geçti. Gaziantep’te örneğin İbrahimli bölgesinde LPG pompa fiyatı 2.75 olurken, Şehreküstü veya Perilikaya gibi diğer bölgelerde 2.50, bazı yerlerde ise 2.60 gibi farklılar oluşurken Nizip ilçesinde ise bu fiyatın 2.25 liraya kadar düştüğünü yazmıştım.

DUMRUL RAPOR YAZACAK

LPG yazımla ilgili Gaziantep Ticaret Odası Meclis Üyesi aynı zamanda Divan Katibi Cafer Dumrul hemen harekete geçerek Ticaret Odası’nda meslek grubunu ilgilendiren ekiple görüşmelere başladığı haberini aldım. LPG yazımızdan sonra bir komisyon kurmak için çalışma başlattığını öğrendiğim Cafer Dumrul ile irtibata geçerek neler yapıldığı sondum. İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren’e konuyla ilgili bilgi verdikleri söyleyen Cafer Dumrul, “Yazdığınız yazı doğrudur. Fiyat farkları vatandaşın kafasının karıştırıyor. Bu konuda bizde melek grubumuzu ilgilendirdiği için harekete geçtik. İlgili makamlarda resmi yazışmalar sürecek ve Ticaret Odası Meclis Üyesi olarak vatandaşın haksız kazanç mağduru olmaması için esnafımızında kara lekeye maruz kalmasını engellemek için çalışmalarımız devam edecektir. Bir rapor hazırlayarak ilgili birimlere göndererek sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

DEMİR AMCAYI RAHMETLE ANDIK

1961 yılında Gaziantep’e pastayı sevdiren adam. Kavaklıktaki Kara Kedi pastanesiyle başlayan başarı hikayesini Orkide Pastaneleri ile taçlandırdı. Baklava şehrinde pastayı öne çıkararak önemli bir başarı hikayesine imza atan ve ardınan bu önemli mirası oğullarına bırakarak çıtayı yükseltmelerini zevkle izleyen adam. Bu adam Demir Özgüler’di. Gaziantep’in pastacılıkta duyeni Demir Amcaydı. 7 Ocak 2016’da evinde ayağını uzatarak sessiz sedasız yaşam tarzı gibi veda etti sevenlerine. Hayata gözlerini yumdu ama eserleri gün geçtikte zirvede olmayı başardı. En önemli mirası olan pastaneleri ve o değerli evlatları Murat, Alper ve Mustafa Özgüler kardeşler birçok aile şirketine örnek olacak şekilde devam ettiriyorlar baba miraslarını. Demir amca aramızdan ayrılalı tam bir yıl oldu. Sevenleri mezarı başında andı ve dualarını okudular. Bende Demir Amca’ya o değerli insana rahmet dilerken, topluma faydalı neferler olarak bıraktığı ailesine de tekrar başsağlığı diliyorum. Huzur içinde yat Demir Amca…

ŞAMİL TAYYAR YİNE OKUTTU

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın ‘Devlet Savaşı’ kitabı piyasaya çıktı. Toplumun her kesiminin her zaman duyarlı olması gereken 15 Temmuz’un gelişi ve yaşanışı anlatılmış kitapta. En önemli cümle ise “Belki içte devlet savaşıydı ama dışta gizli güçlerin mücadelesine ve alternatif bir Papa önderliğinde yeni bir dünya düzeni kurma stratejisine dayalı büyük bir komploydu” Bu cümle 15 Temmuz kalkışmasının özetiydi sanki. Kitabı yayın evleri, kitapçılar ve birçok kütüphanede bulmak mümkün. Bu önemli eserin mimarı Milletvekili ve aynı zamanda meslektaşımız olan gazeteci yazar Şamil Tayyar abinin kalemine yüreğine sağlık diyorum. Toplumun birçok kesiminin beğeni ile okuduğu Devlet Savaşı kitabının Ergenekon ve balyoz sürecini anlatan kitaplardan daha çok ilgi göreceğini umuyor Milletvekili Tayyar’a başarılar diliyorum.

ÖZEL GÜVENLİK YASASI

Özel güvenlikçilerle ilgili yeni yasa TBMM’den geçti. Geçtiğimiz hafta içerisinde gazeteniz OLAY’ın gündeme taşıdığı özel güvenlik dosyası yeni yasayla birlikte tekrar gündeme geldi. Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 680 sayılı Kanun  Hükmünde Kararname'de (KHK), Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'da bazı  değişikliklere gidildi. Buna göre, özel güvenlik kurum yöneticilerinin lisans mezunu ve özel  güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmaları gerekecek. Yöneticiler  sadece bir faaliyet izin belgesinde yönetici unvanı alabilecek. Özel güvenlik birimleri ya da özel güvenlik şirketlerinin şubelerinde  veya 15 ve daha fazla özel güvenlik görevlisi istihdam edilen yerlerde en az bir  güvenlik sorumlusu belirlenecek. Güvenlik sorumluları ilgili şartlara ilave  olarak en az ön lisans mezunu olacak.

SİLAH ÇIKARMA YOK

Mülki idare amirleri, kamu güvenliğinin gerektirdiği hallerde özel  güvenlik izni verilen yerlerde alınan özel güvenlik tedbirlerini denetlemeye ve  yetersiz bulduğu takdirde ek önlemler aldırmaya yetkili olacak. Özel güvenlik görevlilerinin belirlenen yetkileri sadece görevli  oldukları süre içinde ve görev alanlarında kullanılacak, görevliler silahlarını  da görev alanı dışına çıkaramayacak.
 
GÖREV ALANINA KOMİSYON
İşlenmiş bir suçun sanığı veya suç işleyeceğinden kuvvetle şüphe  edilen kişinin takibi, dışarıdan yapılan saldırılara karşı tedbir alınması, para  ve değerli eşya nakli ve cenaze töreni gibi güzergah ifade eden durumlarda  güzergah boyu görev alanı sayılacak.
Görev alanı, zorunlu hallerde komisyon kararıyla genişletilebilecek. Kişi korumasında çalışan özel güvenlik görevlilerinin görev alanı ise  koruduğu kişinin yanındayken ülke geneli, koruduğu kişi olmaksızın kişi koruma  izni verilen ilin sınırları olacak.
 VALİLİK ARAŞTIRACAK
Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik  şirketleri, alarm izleme merkezleri ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda  kurucu veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilik tarafından güvenlik  soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Soruşturma sonucu olumlu olanlara,  özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla valilikçe çalışma  izni verilecek.
PARA CEZASI VAR
Özel güvenlik kimlik kartını başkasına kullandıran özel güvenlik  yöneticisi ve görevlisine 3 bin lira idari para cezası verilecek. Bu kişilerin  özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilecek, bu kişiler bir daha özel  güvenlik alanında çalışamayacak.Diğer kişi, kurum ve kuruluşlara sağlanacak özel güvenlik hizmetini  belirtilen süre içinde ilgili valiliğe bildirmeyen özel güvenlik şirketlerine ise  her bildirim için yine 3 bin lira idari para cezası verilecek.
İZİNLER İPTAL EDİLECEK
Amacı dışında faaliyet gösterdiği veya suç kaynağına dönüştüğü ya da  terör örgütlerine aidiyeti, irtibatı ya da iltisakı bulunduğu belirlenen  şirketlerin faaliyet izni iptal edilecek. Bu şekilde faaliyet izni iptal edilen şirketlerin kurucu, temsilci ve yöneticileri özel güvenlik alanında faaliyette bulunamayacak. İyi Haftalar diliyorum. Hoşçakalın.

artf4