OLAY TV
CANLI
Levent Özkurt / Olaylara Haftalık Bakış Tüm Yazıları
08.10.2017 14:10

GAZİANTEP GÜNDEM MANYAĞINA DÖNDÜ!

Yazıma nasıl ve nereden başlayacağıma bir türlü karar veremedim. Geçtiğimiz hafta gündemi inceledim. Tamamıyla her gün bir cinayet, her gün bir dedikodu, her gün bir yalan dinlemekten, yazmaktan, yorum yapmaktan ben yoruldum. Onlar yorulmadılar. Ne geçiyor? Yalan, Dedikodu, İftira atarak insanlara? Halbuki şu gerçeği herkesin bilmesi gerekir. “Allah’ın adaleti bu dünyada mutlaka kesinlikle tecelli eder. Yaptığı hiç bir şey yanına kar kalmaz. İyilik ve kötülükte mutlaka kendisine döner.” Bu gerçekleri hepimizin bilmesi gerekir. Gaziantep’te gerçekten şuna inandım ki, metropol büyük bir kent olmuş, biz artık medya gurubu olarak hiç bir haberin peşinden koşamıyoruz. Çünkü her yer artık haber kaynıyor. Bereket versin ki “İnternet gazeteciliği var” Gazete ve televizyona haber yaptıktan sonra haberler kısa bir süre sonra hemen kaybolup gidiyor. İnternet gazeteciliği ise anında görüntü veriyor. Zaten insanlar ellerinde telefon, gözleri internet medyasında ve sosyal medyadaki gündemleri en iyi şekilde takip ediyorlar. Ayrıca geçtiğimiz hafta yazdığım “Gaziantep’te Gazetecileri Öcü Gibi” bakılıyor yazım çok büyük ilgi gördü ve toplumda yazımı alkışladı. Yine bu hafta çok yoğun gündem var. Yazımın başlığını da “Gaziantep gündem manyağı” olarak verdim.

GERÇEKTEN DE GAZETECİLER ÖCÜ MÜ?
Geçtiğimiz hafta yazımda “Gazeteciler Ankara’da el üstünde Gaziantep’te neden öcü gösteriliyor ?” demiştim. Hemen de cevabını aldık. Yıllardır gazetecilik yapan ve bu sektörün sayılı kalemlerinden biri olan benim de her zaman kendisine “Halil abi” diye hitap ettiğim gazeteci ağabeyim “Halil Zor”un kendi gazetesinde CHP ile ilgili eleştiri yazıyor. Sayın Zor, kalemi çok güzel olduğu için “Eleştiriyor, kimseye hakaret etmiyor.” Bundan da herkes anladığını anlıyor. Olay nedir? Benim bildiğim sayın Halil Zor, 50 yıllık gazetecilik yapıyor. Bir çok sivil toplum örgütlerinde de başkanlıkları var. Oğlu Bora Zor’da Bursa Uludağ üniversitesi Endüstri Mühendisi olarak mezun oldu. Bir süre sektöre girmediyse de sonra da babasının bayrağını taşımak için gazetenin başına geçti. Başarılı bir şekilde de yapıyor. Bundan da hiç kimsenin şüphesi yok. Bir dönem CHP  Gaziantep İl Yönetiminde İletişim ve Halkla ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı oldu. Başarılı bir şekilde de bana göre yaptı. Görevinden ayrıldıktan sonra mevcut CHP yönetimiyle ilgili “Eleştirileri ve yanlışları” gazetesine yazınca apar topar CHP Gaziantep il teşkilatı tarafından Disiplin kuruluna verildi. Bereket versin disiplin kurulu da Bora Zor’u ihraç etmeyipte küçük bir ceza olan kınama ile cezalandırdı. Suçu neydi? parti yönetiminin yanlışlarını yazmak. Bunun için de partinin disiplin kuruluna verilmesi de doğru değildi. Bora Zor’a da babası Halil Zor’da gerçekten yazdığı “İki yazıylada” sahip çıktı. Gaziantep basını bereket versin, CHP mevcut yönetimini kollayan bir yazı yazmadı. Bu da çok güzel bir şey oldu Gaziantep basını için. Birlik ve beraberlik içinde olunca, Endüstri Mühendisi Bora Zor’a da gazeteci olduğu için CHP yönetimi de açıklama yapacağı medya bulamayınca ortada kalmış oldu. Biz zaten her gün birbirimizi eleştirmekten ve birbirimizin hakkında konuşmaktan birilerinin de “Kalemşörlüğünü” yapmaktan kurtulduğumuz gün Gaziantep medyası büyük bir yol aldı anladık ki artık Gaziantep medyasındaki birlik ve beraberlik bundan böyle bir çok yerde “Öcü muamelesi” görmeyeceğinin ilk sinyalini de böylece almış oldu.

ANTEP KARASINI BİLİYORDUK DA, ANKARA KARASINI DA YENİ ÖĞRENDİK
Biz Gaziantep’te “Antep karası” diye bir deyim vardı. Bu deyimin bizim için geçerli olduğunu zannediyorduk. Halbuki, “Antep karası dışında, bir de Ankara karası” varmış. Bu kara ne derseniz.? Geçtiğimiz Perşembe akşamı bir televizyonda bir tartışma programı vardı. Bu tartışma programında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşerek, görevinden ayrılacağı söyleniliyordu. Tam bu sırada Balıkesir Belediye Başkanı Uğur’un da Erdoğan’la görüştüğü de gündeme getirilince tartışmada daha büyük alevlendi. Tartışma programında Gazeteci-Yazar olduğu söylenen bir kişi “Fatma Şahin’de Ankara’ya çağrıldı. Onlada ilgili bir sorun vardır” demesi üzerine gerçekten her zaman takdir ettiğim “Cesur ve korkusuz kararlar veren” Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Şahin, twittirinden bir saniye sonra “Ben Ankaradayım. Belediyeler birliğinin seçimi var.” tweetini attı. Bundan sonra neler oldu?. “Ankara karası” Başkan Fatma Şahin’e bulaşmadı. Çünkü, Balıkesir Belediye Başkanı Uğur’un, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmediğini ve Köşkten çıkan Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’te “Müze” konusunu görüştük diye açıklama yaptı. Bunların arkasında da AK Parti’nin parti sözcüsü Mahir Ünal’da, “Melih Gökçek’le ilgili herhangi bir durum yoktur” dedi. Bu duruma baktığımızda “Bulanık suda, Balık avladılar. Yalanları ve dedikodularla Ankara’nın gündemini değiştirmeye çalıştılar.” Sayın Şahin’de yine, takdir ettiğim bir şekilde Türkiye Belediyeler Birliği toplantısı sırasında medya mensuplarına verdiği iki satırlık cevap olan “Encümen seçildim” cevabımda budur sözü gerçekten de takdir edilmesi gerekir. Üstelik Başkan Şahin’in bu sözü Türkiye kamuoyunda takdirle karşılanırken, edindiğimiz bilgilere göre de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da takdirle karşılandığı söyleniyor. Doğru söze ne denir?. Gaziantep’in dedikoducu ve iftiracı olduğunu biliyorduk ama Ankara’nın bu kadar olduğunu hiç tahmin etmemiştim. Yalan, dedikodu ve iddialarla hiç bir yere varılmaz. Son sözüm olarak da herkese söyleyeceğim tek bir laf “Güneş balçıkla sıvanmaz” “Antep karasını da biliyorduk, bir de yeni kara Ankara karası” çıktı.

TAHMAZOĞLU’NA DA İFTİRA
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yapılan iftiraların bir kısmı da sayın Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’da nasibini aldı. Bir gazetenin Ankara yazarı “Tahmazoğlu’da liste de vardır” sözünü hemen işi gücü olmayan ve sayın Tahmazoğlu”nun hizmetlerini görmeyen “Kör gözler” hemen sosyal medyaya sarılarak, yalanla dolanla iftira attılar. Halbuki sayın Tahmazoğlu, ilçesinde 10 bin konut yapmış, dünyanın en büyük parkı olan Yeşilvadi Parkını faaliyete geçirmiş. Hatta şu an Şahinbey Belediyesi’nin Ampute takımında oynayan 7 oyuncusu da dünya şampiyonluğuna koşan Milli takımda oynuyor. Türkiye ve dünya onları konuşurken, biz neleri konuşuyoruz anlamıyorum. Benim tek anladığım bir şey “Çok çalışanı ve hizmet yapanı” biz fazla yaşatmayız. Ama sayın Tahmazoğlu’nun takdir ettiğim bir özelliğini de buradan söylemek istiyorum. Sahte sosyal medya hesaplarıyla hakkında yalan ve dedikodu yapanların karşısında “Ne konuştu, ne bir açıklama yaptı, ne de dikkate aldı” Ve güzel bir söz olan “Söz gümüşse, Suküt altındır” atasözünü de yerinde yapmış oldu. Sen çalış, vatandaşa hizmet yap. “İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir.” diyelim geresi yalan. Yola devam başkan.

HİÇ YOKTAN CİNAYETLER
Ne oluyor bizlere anlamıyorum. Eften, püften şeyler için insanlar birbirlerini öldürüyorlar. Cinayet işliyorlar. Neymiş efendim Mısır satan mısırcı, mısır alan müşterisi tarafından “Mısırı beğenmediği için” hiç yoktan öldürüyor. Bir diğer olay ise Eşi ile aralarında olmayan bir yalan ve iddia üzerine arkadaşını öldürüyor. Diğerleri ise husumetliler kurşun yağdırıyor. Çocuğunu görmeye beyen babaya kayınbaba aralarında tartışma çıkıyor ve kan akıyor ve bir de park içerisinde av tüfeğiyle öldürülmüş bir genç bulunuyor. Bunların hepsi bir hafta içerisinde Gaziantep’te oluyor. Ben araştırdım İstanbul’da bile bu kadar olay olmuyor. Ne oldu bu şehire. Kim oynadı bu şehrin DNA’sıyla. En küçük şeyde pompalı ve av tüfeğine sarılarak insanları öldürüyoruz. Anladığım kadarıyla benim tanıdığım Gaziantep artık raydan çıkmış. Şehirde manyaklaşmış. Bunun için bu olayların karşısında yaptırımlarda çok büyük olmadığını söyleyelim. Suç aleti olan pompalı ve av tüfeğinin cezası arkadaşlarımız tarafından yapılan araştırmalar sonunda 85 TL gibi cüzi bir rakam. Daha da acısı bu pompalı ve av tüfeği faturaları gösterildiği takdirde sahiplerine iade ediliyor. Yani buna da pes diyoruz. Bunlara karşı acil tedbirler almamız lazım. Ceza yaptırımı olmayan bu suç aletleriyle ilgili yeni bir değerlendime yapılması gibi görüyorum. Ben insanların sakin, sabırlı olmalarını diliyorum. Yalanla dolanla iş tutmamaları ve onları araştırdıktan sonra gerçek varsa hak ve hukuk içerisinde yapsınlar. Türk adaleti herşeyi en iyi şekilde çözer ve yapar. Kimse kimsenin katili değildir. Devlette ne için vardır. “İnsan yaşamalı ki, devlet yaşasın.”

AK PARTİ’DE İLÇELERDE SON DURUM?
AK parti Gaziantep İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, gerçekten de partisinin Gaziantep’te başarılı olması için gece gündüz demeden çalışıyor ve fedakarlık yaptığını herkes biliyor. Kendisi de doğru kararlar vermek için “İstişare” zihniyetini en iyi şekilde de uyguluyor. Bunların niye söyledim. Son günlerde AK Parti’nin teşkilatlarında ilçe seçimleriyle ilgili çalışmalar var. Gaziantep’in 9 ilçesi var. 7’sinde AK Parti ilçe başkanlarını ve yönetimlerini belirledi. Şahinbey ve Şehitkamil’de ise geçtiğimiz Cumartesi günü Temayül yoklaması yapıldı. Bu temayüllerle ilgili son kararı AK Parti’nin Genel Merkezi verecektir. Ama şuna söylemek istiyorum. AK Parti Gaziantep’te de Kan ve Nöbet değişimi yapılması da normal karşılanıyor. Görevinden ayrılan Şahinbey ve Şehitkamil ilçe başkanları gerçekten de başarılı bir şekilde çalışmışlardır. Bunları da kimse inkar etmiyor. Onlarda zaten aday olmayacaklarını söylediler. Önemli olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi “AK Parti’nin şerefidir” sözünü herkes de kabul ediyor. Çünkü AK Parti olmazsa, hiç bir şey olmayacağını da bizlerde ve kendileri de çok iyi biliyorlar. Geçtiğimiz Cumartesi günü Gaziantep AK Parti’nin yeni Koordinatörü olan eski Ankara Milletvekili Mahmut Sami Mallı yönetiminde gerçekleşti. Gerçekten de AK Parti’ye gönül verenler, kendine yakışan bir şekilde temayüllerini yaptılar. Şahinbey AK Parti’de mevcut ilçe başkanı Hakan Kurt aday olmadıkları halde adı yazıldı. Halbuki Kurt’un aday olmadığı herkes tarafından biliniyordu. Buna ek olarak Mustafa Eryoldaş, Hayri Turan, Bekir Arslan, Muhammed Ersöz ve Mehmet Erdoğan ile Avukat Ali Kazcı aday oldular. Yine aynı durum Şehitkamil’de de yaşandı. Halil Uğur aday olmadığı halde adı listelerde yazıldığı söylendi. Doğru yanlış bilmeyiz. Partinin delegeleri bilir. Birde bunlara ek olarak, Memik Terlemez, Talip Esen, Mehmet Yılmaz ve Cem Karamağralı aday oldular. Tabi sandıklar Genel Merkez’e AK Parti Gaziantep Koordinatörü Mahmut Sami Mallı tarafından mühürlenerek, götürüldü. Sayım sonunda kararı AK Parti Genel Merkezi verecektir. Kimin ne kadar oy aldığını ne kadar önde çıktığını kimse bilmiyor. Kararı Ankara’da açılacak sandıklar verecektir. Kimin ilçe başkanı olacağı konusunda da son kararı da parti organlarıdır.

ALİ BABAT ARTIK ÖZGÜR
Yıllardır Milli Eğitim camiasında öğretmen olarak hizmet veren ve bir çok öğrencinin yetişmesinde katkısı olan Ali Babat, iki ay önce emekli oldu. Emekli olduktan sonra “Ali abi” gerçekten de bir süre dinlendikten sonra yine çalışmayı tercih etti. Türkiye’nin en büyük medya gurubu olan Hürriyet Gazetesi’nde “Bu bir serüvendir” köşe yazısıyla köşe yazarlığına başladı. Gerçekten de “Ali abi” yazısı çok güzeldi. Yazmaya ve çalışmaya da devam etmesini istiyorum. İnsan sözde değil, mezarda emekli olur. Başarılarının devamını diliyorum “Ali abi”... İyi Haftalar.

artf4