OLAY TV
CANLI
Mustafa TEKE Tüm Yazıları
16.07.2017 13:07

FUTBOLUMUZA BAK!

Türkiye’de Gaziantep denilince ilk akla gelen yemek ve baklavadan sonra futbolumuzdu.

FUTBOLUMUZA BAK!
Türkiye’de Gaziantep denilince ilk akla gelen yemek ve baklavadan sonra futbolumuzdu. Gerek burada yetişip diğer kulüplere satılan futbolcular, gerekse alt yapısıyla ünlenen bir şehir vardı. Gaskispor-Büyükşehir-Gaziantepspor piramit yapısıyla Türk futboluna model olacak bir kimliğe sahipti Gaziantep… Şu ana kadar da Türk futboluna yüzden fazla futbolcu kazandıran ve satan bir kulüp yapısındaydı Gaziantep takımları. PAF takımlarından çıkan çocuklar Gaskispor’da profesyonel olup, Büyükşehir’de pişip, Gaziantepspor’da yıldızları parlıyordu yıllar önce. Taki, hazır oyunculara yönelen bir sistemin gelişine kadar bu piramit yapı böyle devam etti. Ardından Gaskispor’un kapatılması, ardından piramit yapının bozulması, daha sonra Büyükşehir ayrı kulvarda, Gaziantepspor ayrı kulvarda hedefe koşması darmadağın etti Gaziantep futbolunu. İki başlılığın olduğu yerde ne zaman başarı olmuş, hiçbir zaman. Maalesef Gaziantep’te de öyle oldu. Ve gelinen noktaya bakıyorum, Türkiye’de Gaziantep futbolu nasıl anılıyor görüyorsunuz. Birbirini şikayet eden iki kulüp ve dibe vuran Gaziantep futbolu. Vah Gaziantep’im vah…

KİM KİMİ ŞİKAYET EDİYOR?
Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’un düşmesi için çabalayanlar, tapeleri öne sürenler derken Gaziantepspor’un da TFF’ye ihbarda bulunmasına anlam veremiyorum. Yıllar önce kardeş kardeş geçinen kulüpler şimdi birbirini şikayet eder duruma geldi. Siz, Adana’yı şikayet etmiyorsunuz, siz İstanbul takımlarını şikayet etmiyorsunuz, siz başka illerin takımlarını da şikayet etmiyorsunuz ve aynı havayı solduğunuz ve aynı şehirde yaşadığınız ilin takımını şikayet ediyorsunuz. Ayıp bee… Kim kimi şikayet ediyor. Bakın yöneticiler veya başkanlar gelir geçer. Kalıcı olan kulüplerdir. Ama, bugün gelinen noktaya bakıyorum kulüplerimiz de dibe vurmuş durumda. Yazık günah, futbolu olmayan bir şehir, gündemde olamaz. Onun için, bırakın kısır çekişmeyi herkes işine baksın.

GAZİANTEP MENFAATLERİ ÖNCE GELİR
Birde şunu anlamıyorum... Ya kardeşim gazeteci olabilirsin, haber yapmak zorundasın. Ama, hangi şehirde oranın yerel basını kendi takımlarını ve şehrini rezil ediyor. Bunu anlamıyorum. Bakın Trabzon-Bursa maçından dolayı dedikodu var, ne Bursa’da bir haber var, nede Trabzon’da. Ama bizim yerel medyamızda biri iki kuruluş, kendi şehrini rezil etmek için tapeleri yayınlıyor, haber yapıyorlar ve Şanlıurfa’dan önce söylentileri ilk haber yapan isim oluyorlar. Aslında buna habercilik denmez, buna şehri rezil etmek denir. Habercilik gece geç saatlerde Adil Konukoğlu’nun aday olduğunu açıklamaktır, İbrahim Kızıl’ın bırakacak haberini gece geç saatlerde kamuoyuna duyurmaktır. Biz bunu yapıyoruz. Bakın 15 Temmuz 2016’da tüm basın kuruluşları devletle, halkla el ele vererek nasıl birlik beraberlik görüntüsü verdiyse, bizim yerel medya futbolda bunu yapamıyor. Daha çok şehrin futbolda batması için tapelerini yayınlıyorlar, daha çok takımlarımızın rezil olması için çaba gösteriyorlar. Ayıp... Şehrimizin menfaatleri için gözardı yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Söz konusu Gaziantep ise gerisi teferaattur...  Yani, Gaziantep ile bir başka şehri birbirine düşürmek için çabalamak hiç doğru değil. Gaziantep futbolu için ne gerekiyorsa herkes üzerine düşeni yapmak zorunda....


KIZIL BIRAKMAKTA GEÇ KALDI
Günlerden Perşembe ve gece saatler 24’e geliyor… Gazeteci uyumaz ve hangi saat olursa olsun haber peşinde koşar. Daha önce Gazişehir Gaziantep kulübüne Adil Konukoğlu’nun ikna toplantısını gece 3’lere kadar takip ettim. Sıcağı sıcağına haberleri tüm sporseverlerle ilk paylaşan biz olduk. Bundan dolayı çok mutluyuz.  Çünkü, okurlarımızı ve izleyenlerimizi doğru bilgilendirmek bizim görevimiz. Ve Perşembe akşamı toplantı olduğunu öğrenince, gece geç saatlere kadar bilgisayarın başında ve telefonum elimde bekledim. Gelecek olan haberleri sizlerle paylaşmak adına. Ve geç saatte olsa tüm spor kamuoyuyla Kızıl’ın bırakacak haberini yine ilk paylaşan olduk.
Ve İbrahim Kızıl’ın görevi bırakması. Ben Kızıl’ın yerinde olsaydım, çok daha önce bırakırdım. Çünkü, yıllardır öyle yada böyle bu takım kendi yağıyla Süper Lig’de tutundu. Yoluna devam etti ve artık direnemeyince düşmek zorunda kaldı. Kızıl ise 12 yıl boyunca öyle yada böyle takımı ligde tuttu. Haa, ben yerinde olsaydım, gelecekte böyle bir sıkıntı olacağını gördüğüm an bırakırdım. Ama yapmadı. Şimdi sıkıntılı bir süreç, TFF 1. lig. Şimdi bıraktı ama, bundan sonra ne olacak merak ediyorum.

PEKİ TAKIMIN HALİ NE OLACAK?
Gaziantepspor’da İbrahim Kızıl bıraktığını açıkladı. İyi güzelde, yeni sezonun başlamasına kısa bir süre kaldı. Bu takımın transfere, bu takımın hocaya, bu takımın yöneticiye, bu takımın paraya ihtiyacı var. Tüm bunlar bir tarafa, elindeki mevcut kadronun kampa, çalışmaya ve ilgili ihtiyacı var. Peki, 30 Temmuz’a kadar sahipsiz kalacak olan Gaziantepspor’un durumu ne olacak? Bu takım lige nasıl başlayacak? Bu takımın transfer yapması gerekiyor, bu transferleri kim yapacak? İşte bu sorulara cevap arıyoruz.

artf4