OLAY TV
CANLI
Diyetisyen Büşra Karaoğlu Diyetisyen Tüm Yazıları
13.11.2017 11:11

FAZLA KİLOYA MATE, ANNE SÜTÜNE REZENE

    •    YEŞİL ÇAY:
Yeşil çay, içeriğindeki E vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan özellik gösterir. Kandaki yüksek kolesterol seviyelerinin dengelenmesini sağlar. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi nedeniyle zayıflama diyetlerinde sıkça kullanılır. Bunun yanında kan şekerini dengeleyerek ani yükselişini engeller. İçeriğinde bulunan theanine aminoaisiti sinir sistemi üzerinde olumlu etki gösterir. Kafein özelliği bulunan yeşil çay, fazla tüketildiği zamanlarda uykusuzluğa neden olabilir. Gebelikte ve emziklikte tüketiminden kaçınılmalıdır.
Tavsiye edilen miktarı ve hazırlanışı: Günde 2 fincan yeşil çay, sıcak suda 10 dk demlenerek tüketilebilir. İçerisine katacağınız 1 çubuk tarçın, şeker ihtiyacınızın da giderilmesinde fayda sağlayacaktır.
    •    PAPATYA ÇAYI
Çoğunlukla sakinleştirici etkisi ile bilinen papatya çayı, hazmı kolaylaştırıcı, ağrı kesici ve antiseptik özelliklere de sahiptir. Hafif dereceli uyku bozukluklarında olumlu etkileri vardır. Gebe ve emziklilerde tüketimi önerilmemektedir.
Tavsiye edilen miktarı ve hazırlanışı: Sıcak su içerisine eklediğiniz bir miktar papatya çayını 2-3 dk demleyerek ve limon ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Öğün aralarında tüketiminiz daha etkili sonuç almanızı sağlar. Günde 1-2 fincan tüketilebilir.
•    REZENE ÇAYI
Hazımsızlık, gaz, mide ve sindirime bağlı sorunlarda olumlu sonuçlar vermektedir. Anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin üretimini teşvik eder ve süt salınımını artırır.
Safra kesesi, böbrek ve karaciğer rahatsızlığı bulunan bireylerde tüketimi önerilmemektedir.
Tavsiye edilen miktarı ve hazırlanışı: Rezene çayını demlemek için 1 büyük çay fincanına 1-1.5 çay kaşığı rezene tohumu ekleyip kaşığın tersiyle ezin. Kaynamış suda 10 dakika demleyin ve süzerek tüketin. Günde 2-3 fincan tüketimi uygundur.
    •    MATE ÇAYI
Genellikle şişmanlık tedavisinde kullanılan mate çayı, vücuttan ödem atımını sağlar ve kabızlığı giderir. C, B-1, B-6 ve niasin gibi vitaminler bakımından zengin olan mate yaprakları kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi önemli mineralleri de içermektedir.
Aşırı tüketimi uykusuzluğa neden olabilir. Gebe ve emziklilerde önerilmez.
Tavsiye edilen miktarı ve hazırlanışı: Kaynamış ve 3-4 dk oda sıcaklığında soğumuş suya bir tutam yaprak attıktan sonra 2-3 dk demleyerek hazırlanmalıdır. Günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.

    •    ADAÇAYI
Boğaz enfeksiyonu yaşadığınız zamanlarda antimikrobiyal özelliği ile boğazdaki iltihaplanmayı azaltır. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Sakinleştirici etkisi de bulunan adaçayı Alzheimer’a karşı da koruyucu etki gösterir. Baharat olarak veya çayı demlenerek tüketilebilir.
Hamile ve emziklilerde tüketimi önerilmez.
Tavsiye edilen miktarı ve hazırlanışı:  2 çay kaşığı adaçayı üzerine kaynamış suyu dökün ve 5-10 dakika kadar beklettikten sonra için. Günlük 1-2 fincan tüketilebilir.
    •    ZENCEFİL
Zencefilin  iltihap, kan pıhtılaşması, kolesterol ve kalp hastalıklarına karşı olumlu etki yarattığı görülmüştür. Antibakteriyel ve antioksidan özelliğe sahiptir. Kansere karşı vucudu koruyucu özellik gösterir.  Özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Mide bulantılarında ve kas ağrılarında olumlu etkileri gözlenmiştir. Çay olarak veya yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Fazla tüketimi mide ekşimelerine ve kalpte ritim bozukluklarına neden olabilir.
Tavsiye edilen miktarı ve hazırlanışı: Kabuğu temizlenmiş zencefili, kaynamış suda 15-20 dakika ağzı kapalı olarak beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Günlük kullanımın 4 gramın üzerinde olmamasına dikkat edilmelidir.

Son olarak bütün bitki çaylarında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Özellikle ilaç kullanan bireylerde herhangi bir yan etki yaşamamak için önerilen bitki çaylarını, önerilen miktarlarda, uzmandan bilgi alarak tüketmek gerekir. Sağlıklı beslenme ve Diyet hakkında sorularınız için @dyt.busrakaraoglu instagram hesabımdan bana ulaşabilirsiniz
Sağlıklı ve Mutlu Haftalar


Elit Fitness Diyetisyeni
Büşra KARAOĞLU

artf4