OLAY TV
CANLI
Sabriye GÜLER Tüm Yazıları
10.01.2017 14:01

" DÜNYA ÇILDIRDI..."

   10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, basın emekçisi camiaya kutlu olsun... Kutlu olsun demekle de olmuyor, varlıklarını sağlıklı koşullarda sürdürebilmeleri için desteğe ihtiyaçları var.

Haber mutfağında koşarken, bin bir çaba sarf eden, bize çok kolay ulaşan haberin bir de geri planı var. Şimdi internet çağını yaşıyoruz. Bir nevi herkes haberci ama bilinçli, ama bilinçsiz... İnternet medyasının altın çağını yaşadığı şu günlerde ışık hızı ile haber ulaştıran, iletişim ağlarının arka planında emekçi gazeteciler yatıyor.

Bir saat önce okuduğumuz haberi, üç saat sonra okuduğumuz da bunlar iyi çalışmıyorlar damgasını hemen vuruyoruz yaaaa... İşte o haberlere öyle çok da kolay ulaşılamıyor. Onun geri planında emekçi muhabirler, gazeteciler var.

Biz her şeyi çabucak tüketirken, onlar, başka haberlerin peşinde koşuyorlar... Hiç de kolay iş yapmıyorlar, hatta bazen zoru başarıyorlar. Sarf ettikleri emek ve çaba takdire değer, gayretleri tartışılmaz... Bu işi yapmak için sevmek lazım, onlarda severek yapıyorlar. Yani her şeye rağmen hallerinden hoşnutturlar...

Bu toprağın, başka çiçekleri gibidirler. Onlarsız hiç bir şey olmaz. Bir nevi gönüllü müfettişliktir onların ki, denetim mekanizmasının görevini yerine getirmesinde, bütünün bir parçası gibidir.

Demokrasinin yapı taşlarından biridirler... Görev ve sorumlulukları sanıldığından daha büyüktür. Toplumsal iç barışa hizmet ederler.

Etrafımda tanıdığım pek çok değerli emekçi gazeteci arkadaşım var. İsmen tanıdığım, sadece selamlaştığım... Hepsinin de ortak özelliği hayatla savaşmaları, bir yandan mesleklerini yaparken diğer yandan da çoluk ve çocuklarına iyi bir gelecek savaşı verirler... Hak ettikleri çoğu hakka ne yazık ki tamamen sahip değiller, her türlü haklarına sahip olmalarını ve mesleklerini daha iyi şartlarda yapmalarını gönülden arzu ediyoruz. Çünkü bizler de o zaman haber alma hakkımıza sağlıklı ulaşırız.

10 Ocak Çalışan Gazetecilere, günleri kutlu olsun, varlıkları bir değerdir...

**************

DÜNYA ÇILDIRDI!


Bu köşeden bilmem hangi yazımda bahsetmiştim, dünya orta çağı yaşıyor diye... Gün geçtikçe, şık giyimli kötü ruhlu insanlara dönüşüyoruz. Görüntü, modern çağ ama geri plan orta çağ... Kim kime hükmedebiliyorsa aynen o... Dünya çıldırdı. Çıldırmanın ilklerinden; Körfez savaşını bilmem kaçımız hatırlar şimdi... Bize canlı canlı izlettirmediler mi?

Şimdi dünya çok acımasız kıyıya vuran çocuk cesetleri de artık olağanlaştı... Küçücük insan yavruları, kıyıda uyur vaziyette, öyle çok şey anlatıyor ki, çabucak unutuyoruz. Yine dünya eski haline, eskisinden daha keskin dönüş yaparak ilerliyor.

Savaşın yarattığı yıkımları izliyoruz. Bu yıkımlar artık o kadar büyük ki, yanı başımızdaki Suriye'den ülkemize sıçramaya çalışıyor. Katliamlar yapmaya çalışıyor teröristler, içimizdeki hainlerle birlikte yola çıkıyorlar. Üstelik bir terör örgütünün yaptığına kızanlar, başka bir terör örgütünün yaptığına sesiz kalıyorlar. Anlayışınız batsın!

İnsani değerler bir kez yıkılmaya başladı mı ardı arkası kesilmiyor. Hiçlik başrole çıkıyor. Çünkü her türlü değer zarar görüyor.  Biz buna hayat bilgisi dersinde dünya çıldırdı diyoruz da başka bir şey demiyoruz.    

artf4