OLAY TV
CANLI
Diyetisyen Büşra Karaoğlu Diyetisyen Tüm Yazıları
08.09.2017 11:09

DİRENÇLİ KİLOLARLA BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Hemen hepimiz fazla kilolarla savaşlar vermişizdir. Bu savaşta en çok zorlandığımız kısım ise hedef kilomuza yaklaşırken ortaya çıkan dirençtir. Ne kadar zorlarsak zorlayalım bir kiloda takılır kalırız, bu da motivasyon düşüklüğümüze ve diyeti terk etme nedenimiz olur. Dirençli kilolardan kurtulmak çok zor olabilse de imkansız değildir.
Bu haftaki yazımda sizler için; ‘’bu direnç neden oluşur?’’,  ‘’ bu dirençten kurtulmanın yolları nelerdir?’’ sorularına açıklık getireceğim.
YANLIŞ KİLO HEDEFİ
Kilo hedefi Her bireyin yaşına, boyuna, yağ oranına göre hesaplanmalıdır. Boya göre kilo hesabı yapmak daha farazi bir değer elde etmemizi sağlar. Şöyle bir örnek verecek olursak; 2 birey düşünelim. Aynı boy ve aynı kilodalar. Fakat birinin vücudunda yağ kütlesi, diğerinin vücudunda kas kütlesi fazladır. Bu nedenle ikisinin de vücuttan atacağı yağ kütlesi, dolayısıyla hedef kilosu farklıdır. Bunun yanında hepimizin sabit kaldığı bir kilo vardır. Örneğin 2-3 yıl 60 kiloda kaldınız ve daha sonra kilonuz 70 e çıktı. Hedef kilonuz 57. 70 kilodan 60 kiloya düşmek sizin için çok kolaydır. Fakat 60 kiloya geldiğinizde direnci yaşamaya başlarsınız.
DİSİPLİN
Diyete başladığınız ve devam ettiğiniz sürede kalori miktarlarına dikkat etmelisiniz. Dirence yaklaştıkça alacağınız kaloriyi düşürmeniz gerekecektir. Burada anahtar kelime; disiplin! Diyete başladığımız ilk anda heves, istek ve heyecan daha fazla olmaktadır, kendimizi daha kolay kontrol ederiz. Hedefe yaklaştıkça sıkılmalar ve kaçamaklar artmakta, alınan kalori miktarları yükselmektedir. İşte bu nokta asıl pes etmeyip daha çok çaba sarf etmemiz gereken noktadır.
FİZİKSEL AKTİVİTE
Ancak yalnızca disiplin yetmez. Yağ yakımını destekleyecek ve kas kütlemizi artırarak sarkmadan ve daha sıkı bir vücutla hedefimize ulaşmamızı sağlayacak bir şey bulmalıyız. Evet hepinizin aklına gelen şeyden bahsediyorum; egzersiz!
SU TÜKETİMİ
Su tüketimi ise en çok dikkat etmemiz gereken etmenlerden biridir. Vücudumuzun bütün sistemleri ve organları suya ihtiyaç duyar. Yeterli su olmadığı zamanlarda sindirim ve boşaltım sistemi başta olmak üzere vücutta aksaklıklar ortaya çıkar, metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Dünya Sağlık Örgütü gün içerisinde bayanların 2,7 litre, erkeklerin ise 3,7 litre sıvı almasını uygun görmektedir.
Direnci kırmak için bir başka yöntem ise diyete 1-2 hafta kadar kontrollü ara verip, vücudu şaşırtmaktır.
ALTERNATİFLER
Son olarak diyetinizden sıkılmamak için tükettiğiniz besinleri dönüştürebilirsiniz. Örneğin ara öğünde tüketeceğiniz 1 meyve ve 1 kase yoğurt yerine aşağıda vereceğim tarif gibi farklı alternatifler uygulayabilirsiniz. Siz de bu gibi alternatif tarifler ve aklınıza takılan diğer sorular için benimle maviadadiyet@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

SAĞLIK DONDURMASI
2 üçgen dilim karpuzu dilimleyip donduruyoruz. Daha sonra bu karpuz dilimlerini, 5 adet çekirdeksiz üzümü, 1 çay kaşığı balı ve 2 kaşık az yağlı yoğurdu blenderden geçirip dondurma kalıplarına koyuyoruz. 1 saat beklettikten sonra çocuklarımıza da yedirebileceğimiz dondurmalarımız hazır. Yaptığımız bu dondurma sadece 79 kkal değere sahiptir. Afiyet olsun.

MUTLU HAFTALAR
BESLENME VE DİYET UZMANI BÜŞRA KARAOĞLU

artf4