OLAY TV
CANLI
Sabriye GÜLER Tüm Yazıları
14.11.2017 14:11

" DEĞER VERMEYİ ÖĞRENİRKEN, YOL VERMEYİ DE ÖĞREN..."

 Dün akşam " YOL AYRIMI..."  Adlı filmi izledim, başrolünü Şener Şen'in oynadığı ilginç bir film... Hayatın zirvesinde olduğunu sanan kişi, aniden kendini hiçlik içinde bulur. Hayatın acımasız yüzü ile bir de kendisi yüzleşir...  İzlerken hem düşündüm, hem de eğlendim...

İnsanlar bazen hiç umulmadık bir anda yol ayrımına gelirler, o nokta çok önemli bir keskin kırılma halidir. İnsanlar, hatta ülkeler bile zaman zaman yol ayrımına gelirler. Çok önemli bir olay aniden, yol ayrımını gerekli kılar. Yol derken hayatın anlamını ve hayatın o yönde akışını da, yol güzergahında tadıyorsunuz yudum yudum. Filmi izlemenizi öneririm...

Sen yoluna ben yoluma... Herkesin kendine çizdiği bir yol vardır. Bütün yollar farklı farklıdır. İnsanın doğası gereği, farklı kişiliğinin gereği aynı olması mümkün değil aslında, hepimizin de yaşadığı gibi... Bizler farklılıklarımıza sahip çıkamıyor aksine onları kendimize benzetmeye çalışıyoruz. Senin yolun benimkisi gibi olsun dayatması, ya da benim çizdiğim yol daha doğru baskısı hayatımıza yön verme gayretleri bazen hayatımızın tahammül sınırlarını aşsa da üç aşağı beş yukarı yol alıyoruz işte... 

Aynı şeyi devletler de başka usullerle yapıyorlar. Uluslararası ilişkilerde gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelere göz açtırmıyorlar. Onların kendi kendilerine yetmeleri şöyle dursun, ne kadar uluslararası entrika varsa bu yollarda dönüyor. En üstün kendisi olmalı, en çok kendisi sömürmeli, en çok kendisi tüm dünyada etkin olup her şeyi kendi tarafına artı olarak döndürmeli... Yani ne kadar varsa enler hep onun hakkı. Böylesi adaletsiz bir tartının tarafında olmak Türkiye için bu dünya'da çok zor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir ara sürekli Türkiye'ye ne kadar zorluk varsa çıkartan Avrupa Birliğine öyle seslenmişti... Faydanız yok, zararınız var." Sen yoluna , ben yoluma... " Çok haklı, zaten aynı haklılığı Ergenekon suçlamalarına maruz kalan Prof. Dr. Erol Manisalı'da söylemişti. Gazeteci Banu Avar'da hatırladığımız kadarı ile aynı noktalara dikkat çekmişti. Bugün zaman onları haklı çıkarttı.

Demek ki zaman içinde bazı doğrular aynı yolda buluşuyorlar.

İnsanların düşünceleri, hayat felsefeleri, yaşam tarzları ne kadar farklı olursa olsun. Yurtseverlik bambaşka bir değer. Vatan  sevgisinden yoksunluk insanı istemediği yollara sevk eder. Bakın Türkiye'nin yakın tarihine... Ne kadar yurdunu sevmeyen insan varsa ihanet eden varsa hepsinin sonu hüsran olmuştur. Bu da ilahi adaletin bir tecellisi sayılır. 

Çünkü çizdikleri yol yol değildir. Değer vermeyi öğrenirken, yol vermeyi de öğren. Birinciyi hak etmeyen, ikinciyi hak ediyordur. 

Siz hiç doğru yolda kaybolmuş insan gördünüz mü? Hayır göremezsiniz... Her zaman en iyi yolu bulmak, kötü yolu bulmaktan daha kolaydır.

artf4