OLAY TV
CANLI
Ali ARAPTARLI İSTANBUL’DAN, GAZİANTEP’E Tüm Yazıları
09.10.2017 16:10

"BAŞKA BAHARA" LAFINDAN ÇOK SIKILDIM...

Atınca mangalda kül bırakmıyoruz... 80 milyon nüfusumuz var, bu nüfusun çoğunluğu da gençlerden oluşuyor. Ama ülkemizden, Avrupa'daki büyük takımlarda direkt oynayabilecek, dünya çapında bir adet bile yıldız futbolcu çıkmıyor... Neden? Nedeni çok basit. Avrupalılarla aramızdaki mantalite farkından!
Yahu, futbol tüm dünyada, bilhassa uygar toplumlarda, genelde yaşam standartları yüksek ülkelerde adeta altın yumurtlayan bir sektör haline gelmiş... Ekonomik yönden çok da parlak bir durumda olmayan Brezilya, Arjantin gibi ülkeler de, bu sektörün nasıl karlı bir kazanç kapısı olduğunu kavramış, yıllardır tüm dünyaya futbolcu ihracatı yapıyorlar...
Yani, işin ehemmiyetini kavrayamayan bizim gibi kalkınmakta olan veya hepten geri kalmış birkaç ülkeden biriyiz maalesef... Kaynak var ama çıkan madeni işleyecek anlayış, ortam, sistem, kültür yok! O sistemi yurt çapında kuracak, işin temeline inecek, vizyon sahibi bir kurum da yok! Yoksa 80 milyonluk koca ülkeden ne cevherler çıkar!
Şimdi bazılarınız diyecek ki; bugüne kadar bizden de Avrupa'ya çok futbolcu gitti. Evet, gitti ve gitmeye devam ediyor! Bana dünya çapında isim yapmış bir yıldız Türk futbolcusu söyleyebilir misiniz? İşte son gidenlerden, en parlak isim Arda! Atletico Madrid’te dikkati çekti, dünyanın en büyük takımlarından Barcelona'ya transfer oldu! Şimdi takıma giremiyor! İzlanda karşısında hiçbir varlık gösteremedi. 59. dakikada oyundan alınırken seyirci tarafından ıslıklanarak protesto edildi! Yazık! Yıldız dediğimiz çocukların hali bu!
Bu çocukların günahı ne? Bence hiç bir günahları yok! Profesyonel futbolcu mantalitesiyle yetiştirilmemişler! Bizde profesyonelliğin ne demek olduğunu tam anlamıyla bilen kaç futbolcu sayabilirsiniz? Sporculuklarından çok özel hayatlarıyla gündemdeler!
Şimdi futbol kulüpleri işin kolayını buldular! Yabancı futbolcu sayısını serbest bıraktırdılar. Başta üç büyüklerin hemen hemen ilk 11'lerinin sekiz dokuzu yabancılardan oluşuyor! Tabi bu yanlış yola tüm Anadolu kulüpleri de balıklama girdi, ülkemiz yabancı futbolcu cenneti halini geldi... Benim çocuklarım kulübeye mahkûm edildi. Bu çözüm mü Allah aşkına?
Her konuda ve her kurumda çok büyük yanlışlıklar yapılıyor! Yahu bu düşünceyle Türkiye'de futbolcu yetişir mi? Benim kulübüm, Galatasaray'ın eskiden çok iyi bir altyapısı vardı! O altyapıdan yetişen futbolcularla biz 2000 yılında UEFA ve Süper Kupa Şampiyonu olduk! O rüya takım Milli Takımımızın da iskeletini ve yüreğini oluşturuyordu! Türkiye'yi tarihinde ülkemizi ilk defa dünya üçüncüsü yapan milli takım oyuncularının büyük çoğunluğu bu çocuklardı! Peki sonra ne oldu? Ne olacak, doğru düzgün bir futbol felsefemiz, altyapı anlayışımız, işinin uzmanı kadrolarımız olmadığı için devamı getirilemedi tabii ki! Bu kadar başarılar kazanmış bir kulüp birkaç sene sonra çöküşe geçti! Bir dahaki jenerasyonda ne milli takımda ne kulüpler bazında kayda değer bir başarı yok!
En doğru yorumu Yılmaz VURAL yaptı: "Eğitilmişler ile eğitilmemişlerin farkı" Aynı kanıdayım... Yoksa 335.000 nüfuslu İzlanda'nın, 80 milyon nüfuslu Türkiye'yi, üstelik kendi evinde, kendi seyircisi önünde bozguna uğratması mümkün olabilir mi?
 Tam bir milli fiyasko bu! En büyük sorumlusu da, futbolcular falan değil! Yıllardır bu futbolu, Türk sporunu yöneten vizyonsuz, kişisel çıkar, şöhret peşinde olan yöneticiler!
Ben artık "Başka Bahara" lafından çok sıkıldım. Bu işin temeline inilip, radikal kararlarla, spora yaklaşımımız tamamen değiştirilmezse, daha çok bir sonraki turnuvayı bekler dururuz.

artf4