OLAY TV
CANLI
ALİ BABAT / KONUK YAZAR GAZETECİ Tüm Yazıları
12.11.2017 15:11

Ahmet Ümit'le, Gaziantep üzerine keyifli bir sohbet

Gastronomiyi tarih ve kültürle harmanlamak gerek

Ahmet Ümit, Türkiye'nin en üretken, en çok okunan yazarlarından birisi. Aynı zamanda da Gaziantep aşığı bir Gaziantepli. İstanbul'da yaşayan usta kalem sık sık Gaziantep'e gelir, okurları ve dostları ile buluşur, memleket hasretini giderir.
Günümüzde her ne kadar Gaziantep denilince sanayi ve ticaret akla gelse de, Gaziantep tarihin hemen her döneminde bir kültür ve sanat merkezi olmuş bu gün onlarca antik markaya  sahip antik kente, ören yerlerine tarihi ve turistik merkezlere sahiptir. . Ahmet Ümit'le, Gaziantep'in tarihi, kültürü ve turizmi ile ilgili güzel bir sohbet yaptık. Ahmet Ümit, Gaziantep'in bugünkü durumu ile ilgili önemli tespitler yaparken, kentimizin tanıtımı ve turizminin geliştirilmesi konusunda da çok değerli önerilerde bulundu.
Şehrimizin en eski mahallelerinden biri olan Şehreküstü'de dünyaya gelen ve bugün sadece Türkiye'de değil, dünyada tanınan bir yazar olan Ahmet Ümit'le sohbete, Gaziantep ziyareti ile ilgili izlenimleri sorarak başladık. Cevabı şöyle oldu:
-En son Nisan ayında geldiğimde insanlarda bir tedirginlik gözledim. Gittiğim restoranlarda veya insanların ortak olarak kullandığı alanlarda belli bir tedirginlik ve sakinlik hâkimdi. Bu gelişimde bambaşka bir Gaziantep’le karşılaştım. Endişelerin ve tedirginliklerin gittiğini gözlemledim. Bunun nedeni de terör saldırılarının azalması. Bu durum beni inanılmaz derecede mutlu etti.   
Ahmet Ümit, olumlu gelişmeleri anlattıktan sonra, bir türlü istenilen düzeye çıkarılamayan önemli bir noktaya dikkat çekti:
-Gaziantep’te kronikleşmiş çözüme kavuşmayan sorunlar var. Bunlardan en önemlisi edebiyat ve sanata verilen önemin tam yerine oturmaması. Kitap okuma oranlarının yeterli düzeyde olmamasının yanında devlet tiyatrolarının halkla kaynaşmaması. Bu sorunlarla ilgili değerli projeler mevcut fakat kesin çözüm getirecek ve devamlılığı sağlayabilecek projelere ihtiyacımız var.
Son yıllarda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in büyük çabaları ile Gaziantep özellikle gastronomi ve turizm açısından önemli başarılar elde etti. Ahmet Ümit'in deyimi ile Gaziantep’ mutfağını tanımayan kalmadı. Ahmet Ümit, bu gelişmeyi önemserken, tarihi ve kültürel değerlerin de aynı oranda tanıtılması gerektiğine işaret etti. UNESCO geçici listesine alınan Yesemek Açık Hava Heykel Atölyesi ile Dülük, Zeugma ve Kargamış antik kentlerinin tanıtımının yeterli olmadığına dikkat çekerek, "Gastronomiyi tarih ve kültürle harmanlamak gerek" dedi.
Gaziantep'in yetiştirdiği ünlü yazar Ahmet Ümit, memleketinin tanıtımı ve turizm pastasından daha fazla pay alması için üzerine düşecek her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu belirttikten sonra, altın değerinde önerilerde bulundu:
-Gaziantep'in ortak aklını tanıtım ve turizm için bir araya getirmeliyiz. Başarılı festivaller yapmalıyız veya kitap fuarları düzenlemeliyiz. Bizim şöyle de bir projemiz var; Yabancı yazarları buraya getirerek, Gaziantep temelli ve çok kültürlülüğü temel alarak bir konferans  gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Yüzyıllardır Gaziantep’te çok farklı ırktan insan yaşadı. Bir zamanlar Rumlardan, Yahudilerden, Ermenilerden bahsetmek mümkündü. Ve bu topraklarda yaşayan o insanların bıraktıkları izler hala duruyor. Kiliseler diğer yerler bizim tarihi kültürümüz için  değerlendirilmeli. Bu nedenle bu kültürel alana vurgu yapılmalı. Bundan sonraki süreçte yapmamız gereken Gaziantep’in tarihsel kültürünü öne çıkarmak, edebiyatını ve sanatının da ön planda olduğunu vurgulamamız lazım. Bunun için hepimiz elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. İstanbul’daki olanaklarımızı ve Yurtdışında ki olanaklarımızı kullanmaya hazırız. Gaziantep’in her anlamda tanıtılması için güç birliği gerekiyor.
MÜZE SAYISINI ARTIRMAK GEREK
Gaziantep'te arkeolojiden cam eserlere kadar çok değişik alanlarda 19 müze bulunuyor. Ancak, Ahmet Ümit'e göre müze sayısı çok yetersiz. Bu sayıyı hızla arttırmak gerekiyor. İşte Ahmet Ümit'in, müzelerle ilgili görüş ve tavsiyeleri:
-Arkeoloji müzesine gittiğimde yenilendiğini gördüm. Restorasyon çalışmaları tamamlanmıştı. Gaziantep’in tarihsel dokusuna yakışan bir müze haline getirilmesi çok hoşuma gitti. Bildiğim kadarıyla Gaziantep’te 19 müze var. Çok daha fazla olması lazım. Gaziantep gibi bir şehir için yeterli bir sayı değil. Her bir konu için bir müze açabiliriz. Örneğin Düllük Baba için bir müze açabiliriz. Avrupa da veya Almanya da sadece bir Resim için müze açılabiliniyor. Sadece bir kale için veya bir bölge için müze açanlar var. Türkiye’de de bu tarz müzeler açılabilir. Örneğin Fıstık Müzesi açılabilir. Büyük bir Hitit Müzesi açılması lazım buraya. Çünkü Zeugma dediğimiz yer aslında, Roma dönemini anlatan bir yer. Hititlilerle ilgili veya Romalılarla ilgili eserler Arkeoloji Müzesinde sergileniyor. Bunları ayırmak lazım. Belki de Arkeoloji Müzesi’nde farklı ve büyük bir yerin sadece Hitit eserlerine ayrılması daha sağlıklı olacaktır. Örneğin Yemek Müzesi açılabilir. Kebap Müzesi tarzı bir müze açılabilir. Divan Şairleri Müzesi açılabilir. Değerli şairlerimiz var örneğin, Ömer Asım Aksoy, Ülkü Tamer gibi şairler adına da müzeler açılabilir.
BEN BAŞARDIYSAM, SİZ DE BAŞARABİLİRSİNİZ
Ahmet Ümit'in gençlere de tavsiyeleri oldu:
-Gençler, hiçbir bahanenin arkasına saklanmadan özgüvenleri yüksek bir şekilde hayallerini gerçekleştirmek için çalışmalılar. Gençler umutsuz. Gelecek kaygısıyla yaşıyor. Haklı bir kaygı fakat şu bir gerçek, inanmak önemli. Kendinize çok güvenmek ve ne istediğini bilerek çalışmak çok daha önemli. Ben Gaziantep’in orta halli bir ailenin çocuğuyken Türkiye’de tanınan bir yazar haline geldiysem başaramam dememeli bir insan. Yapamam veya edemem demek yerine, evet ben başarabilirim demeli gençler.
AHMET ÜMİT'DEN GÜZEL BİR MÜJDE
Geçtiğimiz yıllarda Gaziantep'in gönüllü turizm elçisi ünlü şef Tahir Tekin Öztan ve Ahmet Ümit'in girişimleri ile şehrimiz çok güzel bir festivale imza atmıştı: Şire Festivali. Ancak, daha sonraki yıllarda ne yazık ki bu festival yapılmadı. Ahmet Ümit, Gaziantep'in tanıtımı açısından çok önemli olan bu festivalin önümüzdeki yıl tekrar gerçekleştirileceğinin müjdesini verdi:
-Geçmişte Tahir Tekin Öztan  ile yaptığımız bir Şirehan Yiyecek ve İçecek  Festivali vardı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’le bu konuyu konuştuk. Bu yıl bu festivali tekrarlamayı düşünüyoruz. Biz Gaziantep için hiçbir bedel beklemeden hiçbir maddi çıkar gözetmeden bu tür festivaller yapmaya her zaman hazırız. Bu şehrin çocuğu olarak Gaziantep’in marka şehir olması için elimizden gelen çabayı göstermek istiyoruz. Eğer edebiyat ve sanat anlamında bu festivaller veya yapılacak diğer projeler gerçekleşirse şehrin Türkiye gündeminde tanıtımı tamamen gerçekleşmiş olur.
Ahmet Ümit'le yaptığımız sohbetten son derece keyif aldım. Ve bir Gaziantepli olarak, Gaziantep için her zaman her türlü fedakarlığı ve çalışmayı yapmaya hazır Ahmet Ümit gibi bir yazara sahip olduğumuz için bir kez daha gurur duydum.

artf4