OLAY TV
CANLI
Ali ARAPTARLI İSTANBUL’DAN, GAZİANTEP’E Tüm Yazıları
05.12.2017 15:12

6 YAŞINDAKİ ÇOCUK GELİNLER! YÜREK BURKAN UTANÇ...

Söyleyecek söz bulamıyorum, meğer ne kadar sapık zihniyetli yaratıklarla aynı dünyayı paylaşıyormuşuz... Aynı ülkeyi demeye dilim varmıyor... Ama maalesef bu sapıklar yalnız Afganistan’da, Hindistan’da, Bangladeş’te, Etiyopya’da ve benzeri ülkelerde değil bizde de var! 6 yaşındaki kız çocuğu daha bebek yahu, evlendirilir mi? Evet, maalesef 6 yaşındaki bebekleri evlendiren insan müsveddeleri var! Düşünmek dahi istemiyorum, midem bulanıyor, kan beynime fırlıyor ve tansiyonum tavan yapıyor...

Afganistan’da 6 yaşındaki kız çocuğu, yani bir bebek 55 yaşında insan müsveddesi, sapık yaratıkla zorla evlendirilmiş! 6 yaşındaki kız çocuğunun babası olacak sapık, bu çocuğun karşılığında sapık damattan keçi, pirinç, çay, yağ ve şeker almış! 6 yaşında, dedesi olacak yaştaki 55’lik sapığa satılan, yani güya evlendirilen talihsiz yavrucağın ismi Garibol. Gariban deseler daha uygun olurdu. Ne kadar şanssızmış yavrucak! Damat olacak sapığın ismi de Sayid Abdullah. Kız çocuğunun akrabaları düğünden sonra yetkililere ihbarda bulunmuşlar. Damat Sayid Abdullah ve kız çocuğunun babası gözaltına alınmış!
6 yaşındaki kız çocuğunu, 55’lik damada satan baba müsveddesi, yaratık karakolda, polise verdiği ifadede; damat olacak sapığın, kız çocuğu 18 yaşına girmeden önce güya ona elini sürmeyeceğine söz verdiğini anlatmış. Düğünden sonra kızcağızı Ghor eyaletindeki akrabalarının evine götüren sapık damat, Garibgol’ü önce akrabalarına çocuğu olarak tanıtmış. Torunum dese olurdu. Sapık damadın garip davranışlarından şüphelenen akrabaları polise ihbarda bulunmuşlar. Çünkü sapık damadın küçük kızcağızı soyduğunu, çirkin hareketlerini görmüşler ve polise durumu anlatmışlar.
Kız çocuğunun sapık babası ve sapık damat tutuklanmış! Kız çocuğu annesine teslim edilmiş. Basına yansıyan bir videoda sapık babanın öfkeli Afgan kadınları tarafından kıyasıya dövüldüğü görülmüş! Her türlü şiddete karşıyım ama ‘’ bu sapığı döven kadınların elleri dert görmesin ‘’ demekten kendimi alamadım.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Afganistan’da kadınların yüzde 46,4’ü 8 yaşına gelmeden önce evlendiriliyormuş! Cehaletin, sapıklıkla dansına bakar mısınız? Pes doğrusu. Yine Afganistan’da yasal evlilik yaşı kadınlarda 16 ve erkeklerde 18’ miş! Cehalet öyle tehlikeli bir illet ki buda kâfi gelmiyor! Afganistan’da 6-8-10 yaşlarındaki kız çocuklarını utanmadan babaları, hatta dedeleri yaşındaki kocaman adam müsveddeleri ile evlendiriyorlar!

Yahu, Afganistan’ı bırakalım da bizim ülkemize bakalım... Türkiye’de çocuk gelin haritasını inceleyelim. Biz bu konularda Afganistan’dan çok daha iyi değiliz ki! Maalesef bizde de utanılacak çok çirkin olaylar var!
‘’ 6 yaşındaki çocuk nikahlanabilir ‘’ diyen Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu!
Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız’ın katıldığı bir programda muhtereme şöyle bir soru soruyorlar. ‘’ 7 yaşında bir kız çocuğu 25 yaşında bir erkekle evlene bilir mi? ‘’ Muhteremin verdiği cevap aynen şöyle; Evet evlene bilir, nikahlanmalarında bir sakınca yoktur! Bütün mezheplere göre, Kuran’a iman eden bütün Müslümanlara göre evlilik için bir yaş sınırlandırılması söz konusu değildir! 10 yaşında, 7 yaşında, 6 yaşında, 78 yaşında, yaşıyorsa 135 yaşında bir insan evlenmeye adaydır. Ne küçük yaşta olduğu için ne büyük yaşta olduğu için nikah için engel yoktur. ‘’ Diyor zat-ı muhterem.
Bu sözleri çok büyük tepki topluyor. Antalya Barosu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Nureddin Yıldız hakkında suç duyurusunda bulunuyor! ‘’ Suç işlemeye tahrik ‘’ ve ‘’ Kanuna uymamaya tahrik ‘’ suçlarını işlediği gerekçesiyle cezalandırılması isteniyor! Muhterem zaten bu konularda sabıkalı! Daha önce de; ‘’ Çalışan kadın fuhuşa hazırlık yapıyor ‘’ ve ‘’ Kadın spikeri izlemek caiz değil ‘’ şeklinde, modern toplumda kadınları aşağılayan ve tahrik unsuru içeren açıklamaları tepki almıştı! Son yıllarda bu model muhteremler ortaya çıktı ve mercimek kadar beyinleriyle, küflenmiş, örümcek bağlamış kafalarında ne varsa çekinmeden konuşuyorlar!  

Muhterem, 6 yaşında ki kız çocuğu ile de evlenmek caizdir buyuruyor ama, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 16’ncı maddesinde ‘’ Evlenme sözleşmesi, ancak evleneceklerin özgür ve tam iradesiyle yapılır ‘’ diyor! 6 yaşındaki bebek evlenmeyi ancak oyun olarak algılar. Başına gelecek iğrençlikleri nereden bilsin ki sabi yavrucak? O halde özgür iradesi ile nasıl karar verecek? Anayasa’nın 90’ıncı maddesi ‘’ 18 yaşına kadar her insan çocuk sayılır ‘’ diyor! Türk Medeni Kanunu 214’üncü maddesine göre, ‘’ 16 yaşından küçük bir çocuğun evlendirilmesi mümkün değildir ‘’ anne ve babasının onayı olsa da mümkün değildir! Ama toplumumuzun kanayan yaralarından bir tanesi çocuk gelinler! Bu konuyu iki satırla geçiştiremeyiz ayrıca detaylı yazmak gerekiyor.

 

artf4