OLAY TV
CANLI
Levent Özkurt / Olaylara Haftalık Bakış Tüm Yazıları
16.07.2017 14:07

15 TEMMUZ DİRENİŞİ, 3 GAZİANTEPLİ ŞEHİT VE 7 GAZİ,OLAY'DAN 15 TEMMUZ’A ÖZEL DERGİ, KADOOĞLU AİLESİNE TEŞEKKÜR, CUMHURİYET BAŞSAVCISI ÇATAL’DAN GAZİANTEP’TE YUVALANAN FETÖCULARLA İLGİLİ 1 YILLIK BİLANÇO TABLOSU VE ALİ GÜR’E İKİNCİ DARBE?

Yine sizlerle bu haftada buluşmaktan çok mutluyum. Bu nedenle, her haftada yeni bir gündem, farklı yazılar ve şehirin sorunlarını elimden geldiği kadar sizlere yazıyorum. Geçtiğimiz hafta yazdığım “3 Gazianteplinin öyküsü” gerçekten de büyük ilgi gördü. Başta, Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş, Erdemoğlu Holding Başkanı İbrahim Erdemoğlu ve Sanko Holding’in Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu’nun kendileri ile ilgili yazdığım yazılardan dolayı telefonla arayarak, teşekkür ettiler. Benden kendilerine “Nazik davranışlarından” dolayı teşekkür ederek, “Bu bizim görevimizdir. Nerede Gaziantepli varsa, onun öykülerini yazmak bizim görevimizdir” dedim. Bu hafta da gündemimiz çok yoğun. En başta “Gaziantep’in 15 Temmuz direnişi”, 3 Gaziantep’li şehidin ve 7 Gazi’nin 15 Temmuz röportajları, Kadooğlu ailesinin 15 Temmuz kampanyaları, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal’ın, Gaziantep’te yuvalanan Fetöcuların 1 yıllık tablosunu paylaşması ve Gaziantep Üniversitesi’nde hukuk zaferini kazanan Prof. Dr. Tevfik Gülsoy’un göreve dönüşüyle ilgili acı hikayesini gündeme getireceğim.

GAZİANTEP’TE 15 TEMMUZ
1. YILDÖNÜMÜNDE NELER YAPILDI?

Gaziantep 15 Temmuz 2016 FETÖ direnişine karşı gerçekten de en iyi direnen şehirlerin başında geliyor. 15 Temmuz gecesi hem Türkiye, hem Gaziantep büyük bir sıkıntı yaşadı. Gaziantep’te “Ortak akıl” o gece “Şanlı bir direniş” göstererek, FETÖ’cuların Gaziantep’teki ihtilaline izin vermediler. Tabi ki 15 Temmuz’un bu yıl ki 1. yıldönümü nedeniyle Gaziantep’te gerçekten de çok güzel bir program yapıldı. 15 Temmuz’un provası Demokrasi Meydanı’nda, yaklaşık 300 bin kişinin katılımıyla meydanlarla tüm Türkiye ve dünyaya haykırışını duyurdu. Bu nedenle, burada 15 Temmuz 1. yıldönümünü tertipleyen tüm herkese teşekkür ediyoruz. Ellerine sağlık diyoruz. Bundan dolayı da Gaziantep halkıyla gurur duyuyorum. İnşallah bundan sonra nice 15 Temmuz kutlamalarına ilelebet devam ederek, Türk bayrağının göklerde dalgalanmasını hep görürüz.

OLAY'DAN 15 TEMMUZ’E ÖZEL DERGİ

15 Temmuz Direnişi Gaziantep’e yine en iyi şekilde Olay Gazetesi’nin eki olan “Olay Time” dergisinde anlattık. Gaziantep’in bilinmeyen 15 Temmuz Şehit ve Gazilerinin kim olduğu ve nasıl şehit olduklarını yaptığımız röportajlarla ortaya koyduk. Gazetemizde de bu şehitlerimizi gündeme getirdi. Aynı şekilde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de 300 bin kişinin toplandığı Demokrasi Meydanı’nda 15 Temmuz gecesinde Gaziantepli şehit ve gazilerimizi tek tek anons ederek andı. Sayın Şahin’e de bundan dolayı da teşekkür ediyorum.

OLAY TV TAM TAMINA 3 GÜNDÜR
15 TEMMUZ’U ANLATIYOR

Gaziantep’in en önemli medya guruplarından biri olan ve bu gurupta da çalıştığım için de gurur duyan bir çalışan olarak yine 15 Temmuz sınavından en iyi şekilde geçti. 15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ’culara karşı yapılan “Korkusuz yayınlar” apaçık ortadadır. Televizyonda olduğu gibi internet sitemizde de yaptığımız haberlerde bizim ne kadar o gece 15 Temmuz direnişinde medya olarak gerçekleri saat saat belgeli bir şekilde ortaya koyduk. Ama bazıları 15 Temmuz gecesi Gaziantep’in bazı yerel medyasında “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” FETÖ örgütünün bildirisinden sonra sıkıntılar yaşadılar. Ama biz o gece aynı saatlerde de yayınları ve haberlerimizi yayınladık. Yani tek kelime ile 15 Temmuz direnişini savunanların başında geldik. Bunları niye söylüyorum. Herkes gerçeği bilsin Olay Medya Gurubu olarak sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi “Tek Bayrak, Tek Millet ve Tek Vatan” sözünü kendimize “Şiar” edindik. Bu nedenle sonradan çıkan “Ucuz kahramanları” da herkes biliyor. Bir de 14-15-16 Temmuz 2017 tarihlerinde 3 günlük yayınımızda yine tüm dünyaya Gaziantep’in 15 Temmuz haykırışını duyurmanın mutluluğunu da yaşıyoruz. Demokrasi meydanındaki 300 bin kişinin “Vatana bağlılığını” bir kez de duyurmanın mutluluğu içinde olduk. Tam tamına 15 Temmuz gecesi Demokrasi Meydanı’nda saat 21.00’da başlayan ve gece 04.00’de biten 7 saat canlı yayınla en iyi şekilde hizmet verdik. Her zamanda vermeye devam edeceğiz.

KADOOĞLU AİLESİNE TEŞEKKÜR

Benim bildiğim kadarıyla Kadooğlu ailesi Türkiye sevdalısı insanlardır. Uzun yıllardan bu yana Gaziantep’te yaşıyorlar. Gaziantep’te yaşamaktan da her zaman gurur duyduklarını her ortamda da söylüyorlar. İnsanlar “Doğdukları yere mi, Doydukları yere mi bakar” sözünü en iyi yapan ailelerinden birisi olan başta “Benim ağabeyim dediğim” sayın Cemal Kadooğlu, oğulları Tarkan ve Celal Kadooğlu’na “15 Temmuz’da kazancımızı Şehit yakınlarıyla Paylaşıyoruz” başlattıkları kampanya gerçekten de alkışlanacak bir kampanyadır. Ben bile gittim Kadoil’den otomobil depolarımı doldurarak, 15 Temmuz şehitlerini “Çam sakızı, Çoban armağanı” olarak gerekeni yaptım. Bundan dolayı da Kadooğlu ailesine tüm fertlerine de teşekkür ediyorum.

GAZİANTEP CUMHURİYET BAŞSAVCISI ÇATAL’DAN
GAZİANTEP’TE YUVALANAN FETÖCULARLA
İLGİLİ 1 YILLIK BİLANÇO TABLOSU

Gaziantep benim bildiğim kadarıyla “Fetöcuların Kalesi” olarak biliniyor. En çok büyük örgütlenme burada yapıldı. Sanayi’nin güçlü olmasından dolayı ve rantın da çok oluşu Fetöcuların göz diktiği şehirlerden birisidir. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, yaklaşık 1,5 yıldır Gaziantep’te görev yapıyor. Ben hayatımda sayın Başsavcı Çatal’ı görmedim. Ancak, Hatay’daki görev yaptığı şehirde iyi bir Cumhuriyet Başsavcısı olduğunu bana söylemişlerdi. Çünkü, Gaziantep çalışkan, dürüst ve Fetöculara karşı bir “Başsavcıya” ihtiyaç vardı. Gerçekten de görev yaptığı bu sürede Fetöculara karşı da nasıl bir mücadele verdiği 15 Temmuz’un 1. yıldönümünde “Fetöcuların Gaziantep’teki” bilançosunu ortaya koydu. Gerçekten de ürkütücü bir Fetö bilançosu olduğu ortaya çıkarken, Gaziantep’i de tek kelimeyle “Fetöculardan Allah Koruduğunu” söylemekte gerekiyor. İyi bir örgütlenme yapılmış. İşadamı, kamu yöneticisi ve diğer güçler üçgeninde Gaziantep’te ne kadar güçlü olduğunu da net olarak ortaya çıkartmıştır. Sayın Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal’ın yaptığı açıklama göre, “15 Temmuz 1 yıllık bilançosunda FETÖ/PDY örgütüyle ilgili açılan dava dosya sayısı 4 bin 846, halen derdest olan dosya 2010, düzenlenen iddianame sayısı 837 toplam bu dosyalara bağlı tutuklu sayısı 984 olurken, adli kontrol şartıyla 1044 kişi yargılanıyor. Bu dosyaları 4 Cumhuriyet Başsavcı Vekili, 12 Cumhuriyet Savcısı ile birlikte 886 hakim ve savcı dosyalara bakmış, halen derdest olan dosya sayısı 526 düzenlenen iddianame sayısıda 316’dır. Gaziantep Bölge Adliyesi’ne bağlı olan illerde ise 487 hakim ve savcı tutuklu olurken, 334 hakim ve savcı ile ilgili de adli kontrol kararı uygulanmıştır. Kamu’da Fetöcuların hakkında açılan dosya sayısı 3955. Derdest dosya 1452, düzenlenen iddianame 518, toplam tutuklu sayısı 450, adli kontrol kararı ile ilgili de 680 kişi bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik ise 5 dosyanın bulunduğu, 2 dosyanın derdest edildiğini, düzenlenen iddianamenin 3 olup, tutuklu sayısının da 47, adli kontrol şartıyla da 30 kişi yargılanıyordur. Ayrıca, FETÖ/PDY örgütüne finans sağlayan ve tespit edilen 197 ticari şirket hakkında işlem yapılıp, bu şirketlerin 72’isine el konulup, 69’una da kayyum ataması yapıldı. Bu şirketlere yönelik dosya dava sayısı 86 olurken, derdest dosya sayısının 74, bu dosyalarla ilgili düzenlenmiş iddianame sayının 6 olup, 6 dosya hakkında da takipsizlik kararı verilmiştir. Bu örgüte finans sağlamak suçlarında da 183 şüpheliden 26’si tutuklu 16’sı hakkında da adli kontrol kararı vardır.” Bu tablo gerçekten de Gaziantep açısından çok ürkütücü olduğunu Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal’ın ortaya koyduğu tabloyla bir kez daha ispatlamış oluyor. Sayın Başsavcı Çatal’ın, “Bu şeffaflığından” dolayı da teşekkür ediyorum. İnşallah bir gün kendini müsait olduğunda bir çayını içme mutluluğunu da yaşarım. Fetöcularla mücadele yoluna devam et sayın Başsavcım Çatal. Tüm Türkiye ve Gaziantep senin yanındadır.

ALİ GÜR’E İKİNCİ DARBE NE?

Gaziantep üniversitesine rektör olduğu günden bu yana sürekli tartışmaların içinde bulunan ve aldığı yanlış kararlarla Gaziantep Üniversitesi’ni her geçen gün kalitesini düşürdüğü tahmin ettiğim Prof. Dr. Ali Gür’ün, daha önce Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kuruculuğunu yapan ve kamuoyunda da sevilen bir kişiliğe sahip olan Prof. Dr. Tevfik Gülsoy’un uzun bir hukuk mücadelesi sonunda “Adalet yerini” buldu. Gülsoy’un gerçekte hiç bir zaman Fetöcu olduğuna ne ben ne de başkaları inanmadı. Ama bir kişi inanmıştı. O da sayın Rektör Ali Gür’dür. Gelene gidene, “Tevfik Gülsoy’la ilgili belgeler vardır. Hiç bir zamanda görevine dönemez” dedi. Sonunda sayın rektör Gür, yalan çıkarken, Kanun Hükmünde Kararnameyle ve hukukun üstünlüğü sonunda suçsuzluğu tespit edilerek, görevine iade edildi. Gülsoy’un, göreve dönmesi üzerine Gaziantep halkı da bundan dolayı mutlu oldu. Sayın rektör Ali Gür’le ilgili yazı yazmamaya karar verdim. Ama uzun süredir de yazmıyordum. Söz vermiştim okuyucularıma. Gülsoy’un göreve döneceğini yazacağıma. Onu da yazdım. Rektör Gür’ün, YÖK tarafından gönderilen denetleme ekibine de “Yok desede” gerçek olduğunu kendisi bildiği halde söylemektende vazgeçmiyor. Bu gerçekte şöyle ortaya çıktı. Kendisinin göreve getirdiği 2 rektör yardımcısı, Gaziantep Tıp Fakültesi Başhekimi ve diğer önemli görevde bulunan bir öğretim üyesinin de üniversiteden uzaklaştırmasına karar verdiler. Bu karar da hemen uygulandı. Bundan dolayı da YÖK’ten ilk darbeyi yemiş oldu. İkinci darbeyi de kendinin rakibi olan ve görevden aldırdığı Prof. Dr. Tevfik Gülsoy’un KHK ile göreve dönmesinden sonra almış oldu. Sayın rektör Gür nereye kadar gideceğini ben kendim kestiremiyorum. Zaman neyin ne olduğunu net olarak ortaya koyar. İyi haftalar diliyorum.

artf4