OLAY TV
CANLI
Raci Dölek Tüm Yazıları
24.07.2016 16:07

15 Temmuz darbe gecesi neler yaşadık?

Ben uzun yıllardan buyana gazetecilik yapıyorum. Ve ekmeğimi de gazetecilikten kazanıyorum. Hiçbir zaman başka bir işimiz de olmadı. Bütün işlerimiz medyaya dayalı işlerden oluşuyor. 1990 yılından buyana OLAY MEDYA GRUBU Gaziantep halkına en iyi şekilde her zaman olduğu gibi, hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca, ben yaklaşık 5 yıldan buyana da hiç yazı yazmıyorum. Yazmamamın nedeni de “İyi yazan arkadaşlarım” olduğu için, hiçte gerek görmedim. Gerçekten bizim grupta, okunan bir yazar grubu var. Onlara da her zaman yazılarıyla ilgili teşekkür ediyorum. Kendilerinden de Allah Razı olsun diyorum. 

Ama, darbe gecesi gerçekten de yine Gaziantep, Türkiye ve Dünya’nın gözde bir kuruluşu olarak yine görevimizi yaptık. 15 Temmuz gecesi neler yaşadık, bu hikayeyi yazmak konusunda kendimi görevli saydım. Yoksa, sağolsun arkadaşlarımız bana hiçbir fırsat vermeden herşeyi yapıyorlar. En çokta uzun yıllardan buyana birlikte olduğumuz “yol arkadaşım” Erol beyde gerçekten her zaman yanımızda oldu. Desteklerini de hiçbir zaman esirgemedi. Bunların özünde OLAY MEDYA GRUBU’nun tek amacı vardır. Herkes, söyler hakkımızda yüzlerce dedikodu veya ihbarlar olur, çoğu yanlış çıkar. “Hep üzüldüğüm bir konu vardır. Hiçbir zaman yaptığımız işlerden değilde yapmadığımız dedikodulardan yargılandık. Allah’a şükür her zaman iftiralara karşı dimdik durduk. Bunun sonunda hapis yatmakta olsa, hiç korkmadık. Bildiğimiz doğru yolda her zaman direnişimizi sürdürdük. Bu şehirde, bu Gaziantep’te medya sahibi olmak, gerçekten de çok zordur. Her gün, yalan, dolan, dedikodu, iftira birbirini kovalıyor. Kovalamaya da her zaman devam etmiştir. Ama bizler, direnişimizi önce Allah’ımıza sonrada insanların ve kamuoyunun vicdanına bıraktık.”

KAÇ İHTİLAL GÖRDÜM

Ben 1961 doğumluyum. Doğduğum günden buyana, gördüğüm ihtilaller. 12 Mart 1971 ihtilali, 12 Eylül 1980 askeri darbesi, 28 Şubat 1997 darbesi ve 27 Mayıs 2007 E Muhtıra darbesini yaşayan bir insanım. Yani, yaşadığım şu güne kadar 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte 5 darbe yaşamış oldum. Darbe yaşamak aslında çok acı bir şeydir. Darbe sözcüğüne baktığında adından da belli olduğu kadarıyla çok korkutucu bir sözdür. Bu nedenle, darbeye karşı geçmişte aldığım tecrübeden dolayı 12 Eylül’de de yazdığım bir haberden dolayı da gözaltına alınıp sorgulandığım için, darbenin ne olduğunu çok iyi bilirim. 15 Temmuz Askeri Darbe girişimiyle ilgili de daha dikkatli bir yayınlı olmaya çalıştım. 

DARBEDE MEDYA’NIN ÖNEMİ NEDİR?

Gaziantep’te herkes para kazanırken biz tüm kazandığımızı medya kuruluşlarımıza harcadık. Ayakta kalmak için, sürekli yatırımlar yaptık. Yatırımlarımızı “Gaziantep OLAY TV”nin uyduda kalması için 2006’dan buyana dünyanın parasını yatırdık. Şu ana kadar da yatırmaya devam ettik. Bizler ne sanayiciyiz, nede işadamıyız. Gazeteci kökenli olduğumuz için, Gaziantep’te bir çok çevre sürekli olarak bize “Medya sahibi olmamızı” hiçbir zaman kabullenemediler. Ancak, Allah’ın yardımıyla Gaziantep halkının da desteğiyle ekonomik zarar etsekte, başarmaya devam ettik. Gördüğüm kadarıyla 15 Temmuz Askeri Darbe girişimi gecesi OLAY TV böyle bir günde toplam mevcut iktidara ve hükumete 20 dakikalığına gerek olabilir. Öyle de oldu. Biz 15 Temmuz gecesi gerçekten de OLAY MEDYA GRUBU olarak, darbeye karşı dimdik ayakta durarak mücadelemizi sürdürdük. 

15 TEMMUZ GECESİ NELER OLDU?

15 Temmuz Askeri Darbe girişimi gecesi, ben dünürüm Kazım Külekçi ile birlikte saat 21.00 sıralarında evimin balkonunda oturuyordum. Sayın Külekçi’nin Ankara ve İstanbul’da akrabaları vardı. Onlar sürekli olarak onu telefonla arayınca, darbe girişimi olduğunu duyduk. Bende aynı şekilde telefonlarım durmadı ve sürekli acı acı çaldı. Her arayan darbe mi oldu, diye sorup durdu. Ancak, bende 5 darbe gören bir gazeteci olarak darbeyi hissettim. Bunun üzerine şirketimizin ortağı, yol arkadaşım sayın Erol Maraş’ı telefonla arayarak, bilgilendirdim. Sayın Maraş, kendinin sınıf arkadaşı olan Türk istihbaratının ünlü bir kişisi olan ve FETÖ operasyonundan da 4.5 yıl cezaevinde yatan Hanefi Avcı ile birlikte bir akrabasının düğünündelerdi. Hemen, sayın Maraş düğünden Hanefi Avcı ile birlikte yaptıkları çeşitli telefon görüşmeleri sonrasında Türkiye’de darbenin söylentilerini artık kesinleştirmiş oldular. Bunun üzerine, sayın Maraş hemen Mücahitler Mahallesi’ndeki OLAY MEDYA binasına 21.20 sıralarında geldi. Bende, komşum olan sayın Kenan Yücel’in arabasına binerek, birlikte OLAY MEDYA’ya geldik. Erol bey ve Kenan Yücel birlikte bir durum değerlendirmesi yaptık. Bu saatlerde de Gaziantep’te hareketlenmelerin olduğunu tespit ettik. Kenan Yücel ile birlikte Erol Bey’in binada kalmasını söyledim ve bizde hemen Ak Parti il başkanlığına gittik. Gittiğimizde benim gördüklerim kadarıyla Ak Parti Gaziantep İl Başkanlığı medya ve tanıtım sorumlusu Serhat Karslıgil’i partinin önünde gördüm. Karslıgil ile konuştuktan sonra ardından sayın Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, onun yardımcısı Murat Özgüler, İlçe Başkanı Halil Uğur, Ak Parti Şehitkamil İlçe yönetim kurulu üyesi Cem Karamağralı ve sonrada Şahinbey ilçe teşkilatı başkanı Hakan Kurt ekibiyle birlikte geldi. Ama benim orada gördüğüm, halk hızlı bir şekilde Ak Parti il binasına doğru hücum etmişti. Ayrıca, ilçe teşkilatlarında ilk atılan mesajlarda ilçe teşkilatlarında toplanıp, daha sonra ne yapılacağı konusunda karar verilmişti. Ancak, daha sonra Ak Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Beşler Grubu’nun Yönetim Kurulu’nda görev yapan Kemal Çakmak’ın Divan Oteli’ndeki düğününden çıkarak, atılan mesajda il binasında toplanma yönünde karar verilmişti. Bizde bu sayın Özkeçeci’nin attığı il binasına davet mesajını 22.00 sıralarında hemen internet sitemizde ve televizyonumuzda alt yazı olarak geçirdik. Ama, bir süre sonra da “Demokrasi Meydanı’na” gidilmesi istendi. Aynı şekilde biz, 22.30 sıralarında yine aynı şekilde halka duyurmaya devam ettik. Gerçekten de, bu süreç boyunca OLAY MEDYA GRUBU saat gece 01.00’e kadar darbeye karşı yayınlarını sürdürdü. 

DEMOKRASİ MEYDANI’NDAN TELEFONLU YAYIN

Demokrasi Meydanı’nda toplanan vatandaşların dikkatli olması için anında telefonla canlı yayın yaptık. Yayınlarımız da gerçekten her zaman olduğu gibi doğrularımıza inandıkları için, izlenme oranların arttığını gördük. 

DARBE GECESİ KİM NE YAPTI?

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İstanbul’da bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile kendi aralarıyla telefon konferansı kurarak ne yapmaları gerektiği konusunda, “Ortak akıl” uygulayarak darbeye karşı gerekli tedbirleri hızlı bir şekilde aldılar. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Osman Toprak ekibiyle birlikte çevik kuvvet şube müdürlüğüne gittiler. Belediyenin diğer üst düzey yönetiminde olan Ali Aslan, Sezer Cihan ve basın ve halkla ilişkiler daire başkanı Fatih Ermeydanı, apar topar 5. Zırhlı Tugay’ın önüne iş makinalarını yığarak, darbeye karşı ilk tedbiri almış oldular. Tabii burada, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve aynı zamanda Organize Sanayi Bölge Başkanı Deniz Köken’de darbe girişimi süresince görevini en iyi şekilde yaptı. Bence Gaziantep Valiliği, Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil belediyeleri de kendine düşen görevi her alanda yerine getirdiler. Sayın Başkan Mehmet Tahmazoğlu da erken saatlerde Şahinbey ilçe binasına ve daha sonra da Demokrasi meydanında gerekli herşeyi yaptı. Herkes kendine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiler. Ayrıca, Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, darbe gecesi vali Ali Yerlikaya’nın yanından ayrılmazken, aynı şekilde Melike Tekstil’in sahibi Cengiz Şimşek’te Ak Parti İl Binasına erken gelenlerden biriydi. Buna, Şükrü Tiryaki’yi de ekleyebiliriz. Tek kelimeyle Gaziantep’teki darbe karşıtları dimdik ayakta durarak gerekli demokrasi mücadelesini vermişlerdir. 

ÖZEL CANLI YAYINLAR

Ben ve Kenan Yücel ayrıca Sayın Maraş, demokrasi meydanına hızlı bir şekilde gittik. Kalabalığı görünce, çok sevindik. Darbeye karşı Gaziantep’in direneceği sinyalini de almış olduk. Demokrasi meydanından hızlı bir şekilde ayrılarak, OLAY TV binasına geldik. Hemen, Kenan Yücel ile birlikte İstanbul’da bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i telefonla canlı yayına bağladık. Sağolsun Şahin, yayınımız sırasında Gaziantep halkının direnişe karşı sağlam durmasının mesajını vermesini sağladık. 20 dakikalık bir yayın yaptık. Yayın sırasında gerçekten de Şahin, adı gibi davrandı. Korkmadığını ve mücadelesinin devam edeceğini söyledi. Ayrıca Şahin, Atatürk Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın gelmesini bekledi. Erdoğan ile birlikte Şahin, Gaziantep’te ne yapılması gerekiyor talimatını almasından sonra Vali Ali Yerlikaya ile sürekli görüşme sağladı.

Bu arada, yine Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan’lada bir telefon bağlantısı yaparak, darbeye direnişin devam etmesini istedi. Ama burada, Türksat’ın bombalandığını ve yayınların kesildiğini söylediler. Yayınlarımız sabah 04.00’a kadar tekrar geldi. Ben tek başıma, ilk önce sayın Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nu sabaha doğru yayına bağladım. Sayın Tahmazoğlu’da halkı darbeye karşı direnişini sürdürmeye davet etti. 

TRT’NİN ASKERİ DARBE BİLDİRİSİ VATANDAŞLARI PANİK YARATTI

16 Temmuz gecesi saat 00.30 sıralarında TRT’de darbecilerin bildirisinin okunmasından sonra sosyal medyada, darbeci çılgınlıkları yapıldı. Bu çılgınlıklar sonrasında Gaziantep’te benzin istasyonları, ekmek fırınları, marketler ve ATM’lere hücumlar yapıldı. Sanki, bir grup darbeye artık inanmışlardı. Ama bizler, OLAY MEDYA GRUBU olarak, internet sitemizde gerekli duyuruları yaptık, darbecilerin foyalarını ortaya koyduk. Eğer, o saatlerde halk bu panikte darbecilere inansaydı gerçekten de, ihtilal Gaziantep’te olmuş olurdu. Birde burada, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın önün iş makinalarını koyan şirketler ve belediyelerde ihtilali önlemiş oldu. 

JANDARMA VE EMNİYET VALİYE BAĞLILIĞINI BİLDİRDİLER

Darbe girişiminin hemen olmasından sonra Gaziantep Emniyet Müdürü Erhan Gülveren ile Jandarma Alay Komutanı Albay Şeref Çakmak, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ile birlikte hareket ettiler. Onları da bu yaptıkları destekten dolayı kutlamak gerekir. 

CADI AVINA DİKKAT

Türkiye’de bir çok sosyal medya kullanıcısı darbe yanlısı olduğu bir gerçektir. Çoğunun da sahte hesapları vardır. Bu hesaplardan “yalan-iftira” atarak insaları, kişisel hesaplaşma yapmalarına fırsat verilmemesi gerekiyor. Bugün darbeden 10 gün geçmiştir. Herşey ortaya çıkmıştır. “Kurunun yanında yaşta yanmamalıdır. “ sözünü haklı çıkarmayalım. Yaşadığımız bir olay vardır. Sayın Erol Maraş’ın tanıdığı ve Hanefi Avcı’nın da çok iyi bildiği emniyette bir şube müdürü vardır. Gerçekten de bu arkadaş, ismini duyduğum kadarıyla, FETÖ’ya karşı her zaman görevini yapmıştır. Ama, ne oldu derseniz? Emniyette bazı kişiler, bu müdürle ilgili “Çevik Kuvvet’e geldi. Dikkatli olun” sözünü söylemesine rağmen bu söz yanlış anlaşılarak iki gün emniyette kaldıktan sonra, mahkemece tutuklandı. Ancak, bu işlere bakan hakim ve savcıların çok dikkatli olması gerekir. Darbe oldu, herşey aleyhte karar vererek insanların tutuklanmasını doğru bulmuyorum. Ayrıca burada, Gaziantep valisi Ali Yerlikaya ile Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve diğer yetkilileri göreve çağırıyorum. Cadı avından çok, gerçek neyse o yapılmalı. Bence, tutuklanan emniyet şube müdürünün durumu da incelenip, yalan iddialarla  infaz edilmemelidir. Bunun yanlış olduğunu, kent yöneticilerine söylemeye de devam edeceğiz. 

SANAYİCİ DEDİKODU DAN ÜRKÜYOR

15 Temmuz darbe girişimine karşı direniş yapan herkesi alkışlıyoruz. Gaziantep Türkiye’nin en büyük sanayi merkezlerinden biridir. Bu sanayi merkezini Gaziantep 50 yılda ancak gerçekleştirmiştir. Bir çok Anadolu kentini geride bırakarak Türkiye’nin en büyük sanayi kenti olması sağlanmıştır. Şu an ilk 500’de 50’ye yakın Gaziantepli şirket vardır. Bu şirketlerin çoğunluğu Gaziantep kökenlidir. Herkes bunlarla gurur duyuyor. Ama bunların çoğunluğu banka destekli ayakta duruyordur. Bankacılar en küçük dedikodudan etkilenerek Gaziantepli şirketleri sürekli olarak rahatsız ediyor. Böyle bir dedikodu olan bir şehirde, her dedikoduyu dikkate alıp o şirketlerle ilgili kayyum ve gözaltı yaparsak sıkıntı yaşarız. Gerçekten de FETÖ grubuna destek veren kim varsa, gereği yapılsın. Bundan da kimsenin bir sıkıntısı yoktur. Gaziantep’te, sanayi bir darbe aldığı zaman bunun altından kimse kalkamaz. Şimdi ben buradan, Gaziantep’te holdinge kayyum atananlara çağrıda bulunuyorum. El koyduğunuz şirketin 52’ye yakın şirketi bulunuyor. Kattrilyonluk bütçesi var. Üç kayyum arkadaş bunu yönetemeyeceklerini çok iyi biliyor. Buraya, iyi bir CEO atanırsa ne 7 bin işçi perişan olur, nede Gaziantep ekonomisi iyi şirketleri kaybetmez. Bizim amacımız, “Bekçi dövmek değil, üzüm yemektir”. Burada da en büyük görev, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İlçe belediye başkanları Rıdvan Fadıloğlu ve Mehmet Tahmazoğlu ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Deniz Köken, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu ile Ak Parti Gaziantrp İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, CHP İl Başkanı Hayri Sucu ve diğer başkanlara düşüyor. Herkes kendine düşen görevi yaparsa Gaziantep ekonomisi bu işi büyük yara almadan atlatır. 

ÖNEMLİ ADAMLAR

Gaziantep için önemli adamlar vardır. Bunlardan biri, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek diğerleri de Ak Parti'nin Genel Sekreteri ve ikinci adamı Abdulhamit Gül ile Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri başta Şamil Tayyar, Ahmet Uzer, Canan Candemir Çelik, Nejat Koçer, Abdulkadir Yüksel ile CHP Gaziantep Milletvekilleri Akif Ekici ile Mehmet Gökdağ'dır. Gaziantep'in bu kişileri, bu darbe girişimine karşı gerçekten de, iktidarıyla, muhalefetiyle dim dik ayakta durdular. Biz bu dik durmayı, Gaziantep'te darbe girişiminden sonra yapılacak işlerle ilgili de ortak bir hareket yapmaları gerekirdir. Eğer, Gaziantep sanayisi için gerekli desteği vermezlerse, dedikodulara ve yalanlara inanıp ta 250 bin kişinin çalıştığı sanayiyi sıkıntıya sokmamamız gerekir.ç Kişisel hesapları bırakacağız, herşey Gaziantep için diyeceğiz.

GAZİANTEP MEDYASINA ALKIŞ

Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de tüm medyalar ve medya yöneticileri, sağcısı ve solcusuyla, darbeye karşı omuz omuza durmuştur. Bundan dolayı da Gaziantep medyasını bu duruşundan dolayı da kutluyorum. Gün her zaman olduğu gibi, hesaplaşma günü değil, birlik beraberlik günüdür. Hoşça kalın.

artf4