OLAY TV
CANLI

Yıldız Savaşları’nın ruhuna nostaljik dönüş

Yıldız Savaşları filmlerinin sayısı 8’e çıktı. Bu hafta vizyona giren spin-off yapım ‘Rogue One’, 1977 yılında gösterime giren ‘Yeni Bir Umut’ ile 2005’te izleyiciyle buluşan ‘Sith’in İntikamı’ arasında yaşanan olayları, ana konuyla etkileşimli bir biçimde anlatıyor. Filmlerin izlenme sırası değişirken, serinin ruhuna yakışır nostaljik bir dönüş yapıldı.
 Yıldız Savaşları’nın ruhuna nostaljik dönüş
Okunma: 5 kez

Tüm dünyada milyonlarca hayranı bulunan ‘Yıldız Savaşları’ (Star Wars), kült filmler listesinde her zaman üst sıralarda yer alıyor. Walt Disney, 2012 yılında Lucasfilm’i 4 milyar dolara satın alınca serinin yayın haklarına sahip oldu. Her sene bir film sloganıyla harekete geçildi. Bu anlaşmanın ilk ürünü ise geçen yıl vizyona giren yedinci yapım ‘Güç Uyanıyor’. Böylelikle Star Wars filmlerinin yayınlanma kronolojisi doğrultusunda konu hatları bütünlüğü açısından izlenme sırası ‘4-5-6-1-2-3-7’ diye değişti. Yani önce 1999, 2002 ve 2005’te vizyona giren yapımları, ardından da 1977, 1980, 1983 ve 2015’te yayınlanan filmleri izlemek gerekiyor. Fakat sıralamada yine bir değişim söz konusu. Spin-off yapım ‘Rogue One’, 1977 ile 2005 yıllarında yayınlanan dördüncü ve üçüncü Star Wars filminin arasına yerleşiyor. Spin-off diyoruz çünkü filmin Star Wars evreninin içinden doğan, 70’li yılların ruhunda kendine ait bir hikayesi var.

ÖLÜM YILDIZI DOĞDU

‘Spin-off’ terimi, bir şirketten ayrılan kişilerin yeni bir yapılanma içerisine girmesi, yepyeni bir firma kurması demek. Ancak bu terim son yıllarda dizi ve film sektörü alanında kullanılmaya başlandı. Öyle ki, dizi-film evreninde beğenilen bir yapımda bulunan karakterler daha sonra farklı bir projeye dahil ediliyor. Aynı durum ‘Rogue One’ için de geçerli. Bu yapımda Star Wars serisinin dördüncü ile üçüncü filmleri arasında yaşananlar ana karakterler ve olaylarla etkileşimli anlatılıyor. Filmde her şey Galaktik İmparatorluk’un gezegenleri yok edebilme gücüne sahip ‘Ölüm Yıldızı’ adındaki uzay istasyonuyla galaksiyi tehdit etmesiyle başlıyor. Bunun üzerine isyancılar hareket geçiyor. Böylelikle ‘Star Wars: Yeni Bir Umut’un başlangıcına zemin hazırlanıyor. Filmde Ölüm Yıldızı’nın mühendisi Galen Erso’nun kızı Jyn, imparatorluğa karşı direnişe katılır. Ona bu konuda Cassian Andor ve K-2SO adındaki robot yardım eder. Konuya diğer direnişçiler Chirrut Îmwe, Baze Malbus, Saw Gerrera ve imparatorluğun pilotu Bodhi Rook dahil olur. Amaçları mühendis Galen’ın ‘Ölüm Yıldızı’nı sabote ettiği gizli planları ele geçirmek. Galen aslında imparatorluğa karşı. Fakat bunu en gizli şekilde yürütmek istiyor. Yoksa hayatı tehlikeye girer. Bu nedenle kızına hologram bir mesaj göndererek, İsyancıların Ölüm Yıldızı’nı nasıl yok edebileceklerine dair bilgi veriyor. ‘Rogue One’, Prenses Leia Organa’nın planları ele geçirmesine kadar olan süreci anlatıyor.

İŞTE FİLMİN FRAGMANI

 

http://www.karar.com/sinema-videolari/rogue-one-bir-star-wars-oykusu-filminin-fragmani

<iframe src="http://www.karar.com/ajax/video/show/19241" width="648" height="365" frameborder="0" scrolling="auto"></iframe>

 

DARTH VADER'İ GÖRMEK KEDERLENDİRİYOR

‘Dogue One’ın yönetmeni Gareth Edwards’ın bu zamana kadar kayda değer başarılı bir filmi yok. Kendisi aslında görsel efekt uzmanı. Ancak ‘Rogue One’ için normalin üzerinde bir iş çıkardığını söylemek mümkün. Chris Weitz ile Tony Gilroy ikilisinin yazdığı senaryodan en fazla böyle bir yapım ortaya çıkarmış. Gözlerimiz ışınlı kılıçlı dövüş sahnelerini arasa da 134 dakikalık film sıkmıyor. Ama ‘Derin Darbe’ etkili final sahnesi ve Darth Vader’ın gözüktüğü anlar çok etkileyici.

6 MİLYAR DOLAR KAZANÇLI 1064 DAKİKALIK BİR SERİ

Star Wars filmleri, ‘Rogue One’ dahil toplam 1064 dakika bir süreye sahip. Bu da 17.5 saat yapıyor. Yani bütün yapımların DVD’lerini temin edip art arada izlemeye kalktınız mı neredeyse bir gününüz koltuk başında geçer. Ayrıca sekizinci film hariç serinin toplam kazancı 6 milyar dolar. Yapımcıların neden yeni filmler çektiği belli. Star Wars evreninde yer alan Jedi şövalyeleri ve felsefelerinden Jedizm adında bir din ortaya çıktı. Bu inancın tüm dünyada 300 bine yakın takipçisi var. Üyeler, semai dinlerdeki gibi dualarının sonunda ‘amin’ veya ‘çok şükür’ demek yerine tıpkı filmdeki gibi ‘Güç Seninle Olsun’ diyorlar.

ELEŞTİRMENLER 'ROGUE ONE'I DEĞERLENDİRDİ

ALİN TAŞÇIYAN: EFEKTLERİ ÇOK İYİ

“Serinin hayran kitlesine hitap edebilmek için fazla çaba gösteriyor. Fakat aksiyon ve özel efekt açısından çok iyi bir film.”

ATİLLA DORSAY: TEMPOSU SERSEM EDİYOR

“Sürekli ‘Yıldız Savaşları’ serisini hatırlatan ama dur durak bilmeyen temposuyla, insanı serseme çeviren ve yoran bir aksiyon.”

ALİ ULVİ UYANIK: TESİRLİ BİR HİKAYESİ VAR

“Serinin ‘köprü’ işlevi gören bir parçası olmakla birlikte; bağımsız, canlı, güçlü bir ruha, tesirli bir dramatik hikayeye ve yepyeni karakterlere sahip... Karmaşık dijital numaralar ise seyredeni yormadan zevk veriyor.”

GÖKŞEN AYDEMİR: OYUNCULUKLAR ETKİLEYİCİ

"Dramatik yanı ağır basan ara bir Star Wars filmi. Aksiyon bölümleri ve oyunculuklar da çok etkileyici. Yalın hikayenin içine giydirilen teknik öğeler de göz dolduruyor."

karar.com

artf4