OLAY TV
CANLI

Unutulan Osmanlı mutfağı yemeklerine büyük ilgi

Ağababa Döner İstanbul'da 2013 yılında hayata geçirdiği Osmanlı mutfağına ait yemeklerini bugün binlerce kişiyle buluşturuyor.
 Unutulan Osmanlı mutfağı yemeklerine büyük ilgi
Okunma: 13 kez

Ağababa’da canlanan Osmanlı yemeklerine ilgi çok büyük... Siz de sağlıklı, dengeli ve lezzetli beslenmenin yanında tarihi yaşamak için Ağababa'nın Osmanlı yemeklerinin bulunduğu sofraya oturabilirsiniz…

Saray mutfağı denince akla ilk olarak bin bir çeşit yemeğiyle Osmanlı mutfağı gelir.  Aldığı göçler, verimli Anadolu toprakları, farklı kültürleri bir araya getiren geniş sınırlarıyla zenginleşen Osmanlı mutfağı, dünyanın en tanınmış mutfaklarından.

Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Topkapı Sarayı’nın 5250 metrekarelik mutfağında yapılan yemekleri günümüzde bulabilmek çok zor.

Ne yazık ki, 700 yıl egemenlik sürmüş Osmanlı Devleti’nin dillere destan mutfağından çok az tarif günümüze gelebilmiş; çoğu unutulmuş.

Günümüzde halkın yemek kültürüyle alakası olmayan dondurulmuş ürünlerle yapılmış yemeklere ulaşmak bir AVM’ye gitmek kadar yakınken, kendi özümüzün, damak tadımızın lezzetli yemeklerine ulaşmaksa neredeyse imkansız.

İşte bu noktada karşınıza sizi özünüze, evinizin mutfağına götürecek bir yer çıkıyor karşınıza. Unutulmaya yüz tutmuş, geleneksel yemekleri yeni nesillere de tattırmak için uzun zamandır çalışan Ağababa Döner, Osmanlı yemek kültürünü yeniden canlandırdı.

Dönerinin lezzeti ile kendini kanıtlamış, sanat ve siyaset dünyasından pek çok müdavimine ev sahipliği yapmış,  İstanbul’da kaliteli et denince ilk akla gelen mekanı Ağababa Döner, şimdi de Osmanlı mutfağı ile geleneklerinden kopamayanların beğenisine sunuluyor.

2010 yılından bu yana odun ateşinde pişen, nefis yaprak dönerinin yanı sıra, kebapları, ızgaraları, çorbaları, zeytinyağlıları, sulu ev yemekleri, mezeleri, tatlıları ve tüm lezzetleriyle, geleneksel Osmanlı yemek kültürünü günümüze taşımaya kararlı gözüküyor.

Yılların vermiş olduğu deneyim ile çiftlikte özel yemlerle beslenen süt danalarının, sadece bifteklik kısımlarından üretilmesi burayı diğer restoranlardan farklı kılıyor.

Balıkesir ve Çanakkale’den özel olarak getirilen etler ızgara ya da tava yapılmadan önce yumuşaklığını sağlamak, aroma ve lezzet katmak için marine ya da terbiye edilir. Sinirleri ayrılarak terbiye edilmiş, dinlendirilmiş etler restoranın usta aşçıları tarafından odun ateşinde pişirilerek servis edilir.

Kökleri Osmanlı mutfağına dayanan ispir kuru fasulye, dana saç kavurma, iç pilavlı kuzu tandır, hünkar beğendi, soğanla harmanlanmış bofile, Arnavut ciğeri gibi dana ve kuzu etinden yapılan yemeklerinin yanında balık, keşkek gibi seçenekleri de bulunuyor.

Et yemeklerinin yanı sıra her gün yenilenen 12 çeşit sulu yemeği ve tatlıları ile de yöresel yemekleri, unutulan Osmanlı tatlıları servis ediliyor.

Lezzetli yemeğin ardından kapanışı kadayıf ile yapmak isterseniz de Ağababa, size bu tatlıyı kendine has tarifi, en doğal malzemeleri, hiçbir yapay tatlandırıcı kullanmadan sunuyor. Ağababa sağlınızı da düşünerek oradan mutlu ayrılmanız için tüm yemeklerinde aynı özeni göstermeye devam ediyor.

artf4