OLAY TV
CANLI

TERÖRLE ETKİN MÜCADELE İÇİN

“ ALO 140 TERÖR İHBAR HATTI ” KURULDU
 TERÖRLE ETKİN MÜCADELE İÇİN
Okunma: 2 kez

Terör Olaylarının önlenmesi, meydana gelen olayların aydınlatılması ve aranan şahısların yakalanmasına yönelik vatandaşlarımızdan alınan ihbarlar terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlara büyük katkı sağlamaktadır. Etkin ve kararlı bir şekilde yürütülen terörle mücadele sürecinde vatandaşlarımızca yapılan ihbarlar sonucunda çok sayıda terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilerek önemli miktarda silah / mühimmat, patlayıcı madde ve bomba yapım malzemesi ele geçirilmiş ve böylelikle olması muhtemel birçok terör eyleminin engellenmesi sağlanmıştır.

Bu konulardaki ihbarlar bizzat, yazılı, sözlü ve elektronik ortamda yurt içinde Emniyet ve Jandarma birimlerine, yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklara ve tüm yurtta güvenlik güçlerimizin ihbar hatları olan 155 ve 156’ya yapılabilmektedir.

Ancak, terörle mücadele çerçevesinde yapılacak ihbarlara ilişkin iş ve işlemlerin gizlilik kuralları içerisinde daha etkin ve hızlı yürütülebilmesi amacıyla mevcut ihbar yollarına ilave olarak 30 Ekim 2015 tarihinde  Emniyet Genel Müdürlüğünce “ Alo 140 Terör İhbar Hattı ” kurulmuştur.

Vatandaşlarımızın terörle mücadeleye yönelik duyarlılık ve farkındalıklarının yanı sıra “ Alo 140 Terör İhbar Hattı ” bilinirliğini artırmak ve kullanımını daha da etkinleştirmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan “Alo 140 Sunucular”  ve “Alo 140 Ünlüler” adlı kamu spotu filmler yazılı ve görsel medyada değerlendirilerek kullanılmak üzere kamuoyu ve basın mensuplarının bilgilerine sunulmuştur.

artf4