OLAY TV
CANLI

Sağlıklı balık pişirmenin püf noktaları

Yanlış pişirme yöntemleriyle balığın hem lezzeti hem faydası azalıyor
 Sağlıklı balık pişirmenin püf noktaları
Okunma: 56 kez

Sağlığımız açısından gerekli olan balık, doğru şekilde pişirilmediğinde faydadan çok zararlı hale geliyor. Yağ dolu tavada balık pişirmenin yapılabilecek en büyük yanlış olduğunun altını çizen Kaptan Kılıç Şefi Mustafa Karaca, yanlış pişirme yöntemleri yüzünden balıktan yeterince faydalanılamadığını söylüyor. Balığı pişirirken balığın içerdiği su dengesine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Mustafa Karaca, balığı lezzetlendireyim derken suyunun da kurutulmaması gerektiğini de belirtiyor.

Ülkemizin dört yanının denizlerle çevrili olması balık çeşitliliğinin ve çokluğunun göstergesi. Fakat balık bilincinin oluşmaması balığı pişirme ve tüketme gibi detayların bilinmemesini sağlıyor. Öncelikle balığın taze ve mevsimine göre uygun seçilmesi önemli. Mevsiminde yenen balık her zaman daha lezzetlidir.

Buğulama ve ızgara şeklinde yapılan balıkların daha sağlıklı olduğunu vurgulayan Kaptan Kılıç Şefi Mustafa Karaca, “Balık pişirme ile ilgili farklı birçok yöntem deneniyor. Fakat önemli olan en sağlıklısını tercih etmek. Yağda kızartılan balıklar, balığın içiriğindeki omega 3’ü yok ederek balığın faydasını ortadan kaldırıyor. Balığın kendi suyunu kurutmadan pişirmek çok önemli. Çok pişerse balık kurur, vitamin değerini ve lezzetini kaybeder’’ dedi.

Çipura, levrek ve alabalık ister ızgarada ister fırında
Çipura, levrek ve alabalığın ızgarada ve fırında tercih edilmesinin oldukça sağlıklı olacağını belirten Mustafa Karaca ‘‘Çipura yağlı bir balık olduğu için genellikle ızgarası tercih edilirken orta yağlı olan levreğin hem ızgarası hem buğulaması tercih edilebilir. Levreğin tuzda yapılması da ayrı lezzet kadar’’ dedi. Balıkla birlikte tüketilecek ürünlere de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Mustafa Karaca “Rokanın içerisinde bulunan yüksek demir, balıkla tüketildiğinde kalsiyum emilimini azaltıyor. O nedenle küçük balıklar roka ile tüketilmemelidir. Ayrıca balığın öncesinde ve sonrasında süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. Bu ürünler balık bayatsa zararlı etkilerinden koruyor” dedi.

artf4