OLAY TV
CANLI

Kışın Kalbinizi Koruyun!

Kendini yeni hissettiren kışla birlikte artış gösteren hastalıkların başında kalple ilgili olanlar geliyor. Özel Deva Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Reşat Ayalp kışın kalp krizlerinde ve hastalıklarında ciddi bir artış olduğunu belirterek neler yapılması gerektiğini anlattı.
 Kışın Kalbinizi Koruyun!
Okunma: 3 kez

İçinde bulunduğumuz kış mevsimi beraberinde birçok hastalık getiriyor. Kalp hastalıkları da soğuk havalarda tırmanışa geçiyor. Vücut ısısındaki ani değişimlerin kalp sağlığını olumsuz etkilediğini, kışın kalp krizi geçirme oranının 2 kat arttığını söyleyen Özel Deva Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Reşat Ayalp, "Soğuk hava kalbe kan taşıyan (koroner) damarların büzülmesine ve kalbe giden kan miktarının ciddi şekilde azalmasına neden olur" diyor...

Vücudunuzun uyarılarını dikkate alın

Kendinizi dinlemeyi öğrenin, vücudunuzun gönderdiği göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı gibi uyarıları görmezden gelmeyin. Örneğin göğüs ağrınız varsa geçer diye beklemeyin; en yakın acil servise gece-gündüz fark etmeden başvurun. Çünkü kalp krizinde zaman hayati önem taşıyor.

Kat kat giyinin

Soğuktan korunmak için tek bir kalın kıyafet yerine, kat kat giyinmeye özen gösterin. Çünkü bu şekilde giyinmek, bir çeşit yalıtım görevi gören, fazladan bir hava tabakası oluşturuyor. Böylece vücut ısısının daha iyi korunmasını sağlıyor. Başımız vücut ısısının kaybedildiği başlıca bölgelerden biri. Dolayısı ile sokağa çıkarken şapka takmayı ihmal etmeyin. Özellikle donmaya daha duyarlı olan kulaklarınızı ve çabuk ısı kaybeden ellerinizi koruyacak şekilde giyinin.

Kışın çorba, bal, pekmez, sebze ve meyve yiyin!

Kalp hastalarının kış beslenmeleri de yaz programlarında olduğu gibi özel olmalıdır. Yazın hastalarımıza bol su içmelerini söylediğimiz gibi kışın da gerektiği kadar kalori almalarını kesinlikle öneriyoruz. Çünkü hastaların vücudun soğuğa ve enfeksiyona karşı duyarlı olması için yeteri kadar kalori almaları şarttır. Kış ayları kalp hastaları için aşırı diyet yapacakları aylar değildir. Vücudun direncini korumak için ve vücudun gerekli şekilde beslenmesini sağlamak için buna uygun kaloriyi almaları şarttır. Sabah kahvaltısında diyabetik olmayan hastaların bir kaşık bal ve bir kaşık pekmez yemelerini öneriyorum. Yemekler gene çok ağır, kırmızı et, hayvansal yağ ağırlıklı olmamalı, bunların yerine bol sebze ve bol meyve tüketmelerini, çiğ sebze ve meyveye önem vermelerini öneriyorum. Özellikle C vitamini ihtiva eden sebzeleri çiğ olarak tüketirlerse, vitaminini de korumuş olurlar.

Grip aşısı mutlaka olun olun!

Kışın kalp hastalarının yapması gerekli olan en önemli şey, grip aşısı olmalarıdır. Kalp ve damar hastalıklarının virütik kaynaklı olduğunu iddia eden ekipler, grip aşısının damar sertliği yapan bazı virüslere karşı da vücudu koruduğunu söylemektedir. Kalp hastaları grip aşısı yaptırarak hem kalp hastalığı riskini azaltmalılar, hem de grip olarak üst solunum yolu enfeksiyonları ve ciddi akciğer fonksiyonlarından uzaklaşıyorlar.Kalp hastaları özellikle mutlaka her kış başında grip aşısı yaptırmalıdır.

artf4