OLAY TV
CANLI

GAÜN’de Teknoparklar Zirvesi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mavera Kongre ve Sanat Merkezi Atatürk Kültür Sahnesinde yapılan toplantıda, Türkiye’nin önde gelen Teknoparkları ve Teknoparklarda yer alan firmalar Gaziantepli sanayicilerle buluştu.
 GAÜN’de Teknoparklar Zirvesi
Okunma: 0 kez

Gaziantep Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi Üst Kurulu, Gaziantep Teknopark ve TÜBİTAK Marmara Teknokent işbirliğinde düzenlenen “Ar-Ge Sanayi Buluşması”nda 10 teknopark ve 55 firma yer aldı.

Programın açılışında konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, akademik bir kuruluşun içinde böyle bir toplantıda omaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Teknoparkların akademinin bir şekilde sanayiye olan isteğini ve ihtiyacını sembolize eden yerler olduğunu belirten Prof. Dr. Ergin, “Bir taraftan da sanayicimizle birlikteyiz. Bunları bir arada, tek bir bütün haline getirebildiğimiz bir ortamda ancak başarının hedefien ulaşacağımızı zannediyorum. Ülkemiz son on yıl içerisinde binde beşle ifade edilen gayri safi yurtiçi hasılanın argeye harcanan miktarını kat kat artırdı ve yüzde bir hedefinin üzerine çıkarttık. Yüzde bir hedefi bizi çoğu Afrika ülkesinin önüne getirdi. Asya ülkeleri, Yakın Asya’nın önüne geçmek üzereyiz ama Avrupa’da, Uzak Doğu’da değiliz. Bunu yüzde üçe çıkartma hedefimiz var. Gözümüz orda, adımlarımızı atarken biz gelecek beş yılda onu yüzde üçe çıkartacağız diye bir hedefin içerisinde yol almakta mecburuz. Hedefimzi ne kadar yüksek olursa o kadar büyük adımnlarla oraya gitmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Bilgiyi ürünün içerisine gömeceksiniz diyerek argeyi tanımlayan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yavuz Coşkun ise şunları söyledi: “Bilgiyi ürünün içerisine gömdüğünüz zaman 1 ise 5, 1 ise 100 oluyor. Bilginin ne denli önemli olduğunu artık çok iyi bilgiler üretsek de raflarda kalan, elde ettiğimiz bilgilerin ticarileşmediği ürünün içerisine gömmediğimiz taktirde globelleşen dünyda yaşamamızın ticari, ekonomik olarak var olmamızın mümkün olmadığını artık herkes görüyor. Biz de zaten özellikle son sekiz yıllık dönemimizde sanayi odası başkanımız, orgnanize sanayi bölge başkanımız, ticari odamız hep birlikte el ele verdik ve bu anlayışta tam da üniversitenin, bilginin sanayiyle buluşması konusunda canhıraş bir gayret gösterdik. Üniversite-toplum üniversite ile sanayi sadece sanayi değil diğer alanlarda da buluşmayı temin etme noktasında her şeyi yaptık.”

Gaziantep’e bakıldığında arge çalışmaları konusunda oda olarak 1998 yılından sonra başlattıkları birçok projenin neticesinde Gaziantep’i belli bir noktaya kadar taşıyabildiklerini söyleyen Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Dünyanın en rekabetçi konusu gelişim olduğunu hiçbir zaman unutmadık. Değişime uğrayabilmek için argenin çok önemli olduğunu, gelişmeleri gerçekleştirebilmenin ve ülkenin hedeflerine ulaştırabilmenin tek yolunun argeden ve üniversite işbirliğinden geçtiği konusunda hiçbir şüphemiz yok.  Bu konuda Gaziantep olarak elimizden gelen mücadeleyi yapıyoruz” dedi.

TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek de konuşmasında, “Burada özellikle Türkiye’de kamu-üniversite-sanayi işbirliği adına yapılan organizayonların temelde en özeli, ilki yaşanıyor. Kamu, üniversite özellike sanayici argeci bir araya geliyor. Bu konuda 10 teknoparktan 55 adet güzide firma bunların hepsi arge firması,ileri teknoloji üreten, Türkiye’ye katma değer katan firmalar. Burada sanayi odamızın değerli üyeleriyle birlikte biraraya geliyor. Fikir alışverişinde bulunacaklar, yüzyüze görüşmeler yapacaklar. Belki de yurtdışından ithal edilen bir ürünün ithalliği kesilecek. Çok güzel birliktelikler, yeni projeler ortaya çıkacak ve biz bunun tohumunu atmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmaları sonrasında, TÜBİTAK Marmara Teknokent’te yer alan ve Türkiye’nin ilk ve tek İş makinesi simülatörünü üreten Sanlab Simulatör firması tarafından forklift eğitimi verilen Türk ve Suriyeli kadınlardan oluşan 30 bayan kursiyere de sertifikaları verildi.

artf4