OLAY TV
CANLI

Büyükşehir kriterleri değişince Gaziantep’te 5 İlçe’ye bölünüyor Gaziantep’te yeni ilçeler nereler oluyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tükiye genelinde Ak Parti’ye mensup tüm Büyükşehir, il ve ilçe Belediye başkanlarıyla Ankara’da yaptığı toplantıda konuştu.
 Büyükşehir kriterleri değişince Gaziantep’te 5 İlçe’ye bölünüyor  Gaziantep’te yeni ilçeler nereler oluyor?
Okunma: 10 kez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tükiye genelinde Ak Parti’ye mensup tüm Büyükşehir, il ve ilçe Belediye başkanlarıyla Ankara’da yaptığı toplantıda “Büyükşehir olma kriterlerini değiştiriyoruz. Daha önce 700 bin olan nüfusu 300 bine düşürmeyi planlıyoruz. Büyük ilçeleri de bölerek yeni ilçeler oluşturarak hizmetleri hızlandırmayı hedefliyoruz” sözü üzerine daha önce İçişleri Bakanlığı Gaziantep’le ilgili “İlçe çalışmalarını” tekrar gündemine aldığı ileri sürüldü.
GAZİANTEP’İN KAÇ MERKEZ İLÇESİ VAR
Gaziantep’in Büyükşehir Belediyesi olarak Şahinbey ve Şehitkamil ile Oğuzeli merkez ilçeleri olduğu belirtildi. Ayrıca, taşrada da Nizip, İslahiye, Nurdağı, Karkamış, Araban ve Yavuzeli ilçeleri toplam olmak üzere 9 ilçesi bulunuyor.
YENİ İLÇELER NASIL BÖLÜNÜYOR
Türkiye’nin bir çok ilinden büyük olan ve yaklaşık nüfusu 1 milyona yaklaşan Şahinbey İlçesi’nin ikiye bölünerek yine Şahinbey’in devam edeceğini ancak Karataş bölgesine de 15 Temmuz ilçesi olması planlandığı belirtildi. 15 Temmuz ilçesinin kapsamında genellikle Karataş bölgesini kapsayacağı söyleniyor. Yaklaşık 600 bin nüfusa sahip olan Şehitkamil ilçesinin de merkez ilçe olarak devam ederken Gazikent mahallesinin de ilçe olarak Gazikent ilçesi olması planlandığı öne sürüldü.
İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU KOLLARI SIVADI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hemen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine Türkiye’de 300 bin nüfuslu şehirlerin Büyükşehir olması, nüfusları 500 bini geçen merkez ilçelerinde ikiye bölünerek yeni ilçeler yapılması yönünde çalışmalara hemen başladığı ifade edildi.

artf4